Top marks at first round of Wexford Credit Union Quiz

By David tucker

Published 10/02/2016 | 00:00

Taking part in the Wexford Credit Union Schools Table Quiz on Monday night in Ferrycarig Hotel were Lily Stout, Caoimhe Parker, Cathal Harding and Abi Murphy from Curracloe National School.
Taking part in the Wexford Credit Union Schools Table Quiz on Monday night in Ferrycarig Hotel were Lily Stout, Caoimhe Parker, Cathal Harding and Abi Murphy from Curracloe National School.
MERCY JOHN'S ROAD: Helen Barry, Sinead O'Reilly, Ailbhe Cullinane and Molly Holden.
BARNTOWN: Jack Wilde, Abban Moran, James Boggan and Maurice Reynolds.
SCOIL MHUIRE COOLCOTTS: Eimear Marie Cullimore, Aneena Juddyman, Caoimhe Lawlor and Cyan Doyle.
BLACKWATER: James Whelan,Craig Moore, Ciaran Cash and Cailin Kelly Kehoe .
castlebridge: Robyn Ryan Breen, Ciara Doyle, Grace Donovan and Maeve Hayes.
CBE PRIMARY: Jack Clare, Jake Gilshinan, Neil Hession and Conor Dwyer.
CBS PRIMARY SCHOOL: Robert Hartigan, Cormac Doyle, Callum Hayes and Conrad Malone.
KENNEDY PARK: Jake Fortune, Sarah Bohan, Muireann O'Gara and Jack Fley.
MERCY JOHN'S ROAD: Katie Sinnott, Cait Whitmore, Jessica Bent and Ailbhe White.
KENNEDY PARK: John O'Connor, Saoirse Sutherland, Cerys Duff and Sam White.
GLYNN : Rachel Goff, Sarah Taaffe, Tadhg Bonnington and Alan Walsh.
GLYNN: Eoin Bonnington, Cillian Ferriter, Jack McNamara and Ella Carley.
BLACKWATER: Nicole Power, James O'Brien, Noah Doherty and Jamie Lambert .
CURRACLOE: Tom Garry, Andrew Bolger, Barry Cloake and Brian Donohoe.
CASTLEBRIDGE: Jack Roche,Cora Harris, Lucy O'Rourke Lawlor and Dalton Keane.
SCOIL MHUIRE, COOLCOTTS: Orlaith Delaney, Eleanor Dunphy, Amelia Maher and Angeleena Juddyman.

The first round of the Credit Union School quiz took part in the Ferrycarrig Hotel last week.

This was Wexford Credit Union's heat and the two winning teams from each category now go through to the next round which is the Chapter level that should be held around the end of February, and at which Credit Union heat winners from Wexford and south Wicklow will go head-to-head in the hope of reaching the national final in April in the RDS in Dublin.

The winning teams for Wexford on the night last week, were:

In category B Barntown came first and the winning team consisted of Maurice Reynolds, James Boggan, Jack Wilde and Abban Moran. Well done to the CBS who came second in this category.

The winners in category A were CBS primary Wexford and this team consisted of Jack Gilshinan, Conal Dwyer, Neil Hession and Jack Clare. Well done to Blackwater N.S. who came second in this category.

The organisers said a big thank you to all the parents and teachers for their support with the quiz and a great night was had by all, not to mention the youngsters who proved themselves such formidable quizzers on the night - eggheads you better watch out.

Wexford People

Read More

Most Read

Promoted articles

News