independent

Thursday 19 October 2017

GAA FIXTURES AND RESULTS

TUES. OCT. 23 AT GOREY: Leinster SHC 'B' round one, Gorey C.S. v. Heywood C.S., 12 noon.

WEDS. OCT. 24 AT O'TOOLE PARK: Leinster SH 'A' league, Good Counsel (New Ross) v. Dublin South, 2 p.m.

AT THOMASTOWN: Leinster JHC 'A' final, Good Counsel (New Ross) v. St. Kieran's (Kilkenny), 1.30 p.m.

THURS. OCT. 25 AT THOMASTOWN: Leinster SHC ' B' round one, Enniscorthy C.B.S. v. Grennan College (Thomastown), 1 p.m.

FRI. OCT. 26 AT ST. PATRICK'S PARK: MFC Division 3 final, Ballinastragh Gaels v. St. James', 7.30 p.m.

SAT. OCT. 27 AT ST. PATRICK'S PARK: U16HC Division 3 final, Cloughbawn v. Oylegate-Glenbrien, 11 a.m.

12.30 p.m. - U14FC Division 3 final, Shamrocks or Duffry Rovers v. Monageer-Boolavogue or Castletown.

3 p.m. - U21FC R1 semi-final, Crossabeg-Ballymurn v. Duffry Rovers.

AT TAGHMON: U14FC Division 4 semi-final, St. Mary's (Maudlintown) v. Fethard, 11 a.m.

12.30 p.m. - MHC Division 4 final, Clongeen v. Fethard.

AT WEXFORD PARK: JBHC final, Ballyhogue v. Naomh Eanna, 2 p.m. (Pádraig McMahon).

3.30 p.m. - JBFC final, Horeswood v. Shelmaliers (Seamus Whelan).

AT PORTLAOISE: AIB Leinster Club IFC, Starlights v. Emo (Laois), 3 p.m.

SUN. OCT. 28 AT ST. PATRICK'S PARK: MFC Division 2 final, GlynnBarntown v. Sarsfields, 12.30 p.m.

AT PEARSE PARK: AIB Leinster Club SFC, St. Anne's v. Emmet Og (Longford), 2.30 p.m.

AT BELLEFIELD: AIB Leinster Club JFC, St. Fintan's v. Kilbeggan (Westmeath), 2.30 p.m.

AT HAWKFIELD, NEWBRIDGE: Leinster Club Senior camogie final, Oulart-The Ballagh v. Ballyboden St. Enda's, 3.30 p.m.

The A.G.M. of the Jim Byrne Cup Minor football league will take place in The Horse and Hound, Ballinaboola, at 3 p.m. All interested parties are requested to attend.

SUN. NOV. 4 AT PARNELL PARK: AIB Leinster Club SHC quarterfinal, Oulart-The Ballagh v. Kilmacud Crokes (Dublin).

VENUE TBA: Leinster Club Senior ladies' football final, Shelmalier v. Foxrock-Cabinteely (Dublin), time TBC.

AWAY VENUE: AIB Leinster Club JHC quarter-final, Naomh Eanna v. Maynooth (Kildare).

AT RATHANGAN: U21FC Premier semi-final replay, Shelmaliers v.St. Anne's, 2 p.m.

SAT. NOV. 10 AT BELLEFIELD: U21FC R1 semi-final, Naomh Eanna v. Fethard, 2 p.m.

SUN. NOV 11 AWAY VENUE: AIB Leinster Club IHC semi-final, Oylegate-Glenbrien v. Confey (Kildare) or Kiltale (Meath).

RESULTS

Leinster Club Senior ladies' football championship semi-final: Shelmalier 2-13, Seneschalstown (Meath) 17. IAFC final replay: St. Fintan's 2-8, Naomh Eanna 0-6. U21FC Premier semi-final: Shelmaliers 0-12, St. Anne's 0-12 (AET).

MHC Division 2 final: Glynn-Barntown 5-8, Davidsgate 2-10. MFC Division 4 final: Fethard 2-15, Kilmore 2-9. U16FC Division 4 final: Cloughbawn 0-13, OylegateGlenbrien 3-1.

U16FC Division 5 final: Clonard 5-8, MonageerBoolavogue 3-4.

U14FC Division 1 final: Naomh Eanna 7-7, Shelmaliers 3-2.

U14HC Division 2 final: St. Anne's 2-8, Oulart-The Ballagh 2-3.

South Leinster SHC Roinn 3: Wexford C.B.S. 6-9, Ramsgrange C.S. 1-8.

Leinster JHC 'A' Fr. Cosgrave Cup semi-finals: Good Counsel (New Ross) 1-11, Kilkenny C.B.S. 0-11; St. Kieran's (Kilkenny) 0-23, St. Peter's (Wexford) 0-8.

South Leinster JHC 'B' quarter-finals: Coláiste Eamann Rís (Callan) 0-12, Gorey C.S. 0-8; Abbey C.C. (Ferrybank) 5-10, Enniscorthy C.B.S. 0-8.

South Leinster JHC 'C' semi-final: Wicklow Schools 415, New Ross V.C. 4-14.

South Leinster Juvenile football 'B' Roinn 1: Gorey C.S. 3-14, Coláiste Bhríde (Carnew) 2-6.

Most Read

News