All the details

Published 14/01/2017 | 00:00

Top Oil Leinster Post-Primary Schools Senior hurling 'A' group teams first round: Wexford Schools 12-17, Westmeath Schools 1-4.

Jim Byrne Cup preliminary round results: Sarsfields 6-12, Taghmon-Camross 1-1; Ballinastragh Gaels 3-9, Davidstown-Courtnacuddy 3-6; Starlights 4-14, Réalt na Mara 2-3; Hollow Rangers 3-5, Ferns St. Aidan's 0-7; HWH-Bunclody 2-11, Oylegate-Glenbrien 1-4; Crossabeg-Ballymurn 5-4, Fethard/Clongeen 2-2; Dunbrody Gaels 3-9, Glynn-Barntown 2-7; Gusserane 4-14, St. Anne's 3-4; Volunteers 5-14, Bannow-Ballymitty 0-1.

WEDS. JAN. 11

AT ST. PATRICK'S PARK: Bord na Móna O'Byrne Cup Senior football tournament Group 1, Wexford v. D.C.U. Dóchas Eireann, 7.30 p.m. (David Hickey, Carlow).

AT BUNCLODY: Top Oil South Leinster Schools Senior football 'B' quarter-final, F.C.J. (Bunclody) v. Ardscoil Rath Iomgháin, 12 noon.

THURS. JAN. 12

AT ATHY: Top Oil Leinster Schools Senior football 'A' quarter-final, Good Counsel (New Ross) v. Coláiste Mhuire (Mullingar), 1 p.m.

AT ST. PATRICK'S PARK: Top Oil South Leinster Schools Senior football 'B' quarter-final, St. Mary's C.B.S. (Enniscorthy) v. Portlaoise C.B.S., 12.30 p.m.

FRI. JAN. 13

AT GOREY C.S.: Top Oil South Leinster SF 'B' quarter-final, Gorey C.S. v. St. Mary's C.B.S. (Carlow), 12 noon.

AT EIRE OG, CARLOW: Top Oil South Leinster Junior football 'A' semi-final, St. Peter's (Wexford) v. Naas C.B.S., 11.30 a.m.

SAT. JAN. 14

AT FERNS C.O.E.: Top Oil Leinster Schools Senior 'A' hurling second round, Wexford Schools v. Dublin North, 2 p.m.

AT MARTINSTOWN: Peter McNulty Under-21 football tournament Group B, Wexford v. Limerick, 2 p.m.

SUN. JAN. 15

AT ST. PATRICK'S PARK: Bord na Móna O'Byrne Cup Senior football tournament Group 1, Wexford v. Dublin, 2 p.m. (Seamus Mulhare, Laois).

AT NETWATCH CULLEN PARK: Bord na Móna O'Byrne Cup Senior football tournament Group 3, Wexford v. Carlow, 2 p.m. (Michael O'Sullivan, Kilkenny).

AT GUSSERANE: Jim Byrne Cup first round, Gusserane v. Dunbrody Gaels, 2 p.m. (Brendan Martin).

AT HOLLYMOUNT: Jim Byrne Cup first round, Shelmaliers v. Hollow Rangers, 2 p.m. (James Flood).

AT BALLYMURN: Jim Byrne Cup quarter-final, Crossabeg-Ballymurn v. Sarsfields, 2 p.m. (Seamus Whelan).

AT KILANERIN: Jim Byrne Cup quarter-final, Ballinastragh Gaels v. HWH-Bunclody, 2 p.m. (John O'Loughlin).

O'Loughlin Cup first round (all 2 p.m., first-named at home): Taghmon-Camross v. St. Anne's (Jack Stafford); Rathgarogue-Cushinstown v. Davidstown-Courtnacuddy (Aiden O'Brien); Ferns St. Aidan's v. Réalt na Mara (Eddie O'Sullivan); Glynn-Barntown v. Oylegate-Glenbrien (John Carton); Bannow-Ballymitty v. Fethard/Clongeen (James Mullally).

THURS. JAN. 19

HOME VENUE TBA: Bord na Móna Walsh Cup Senior hurling tournament Group 3, Wexford v. Dublin, time to be confirmed

SAT. JAN. 21

AT FERNS C.O.E.: Peter McNulty Under-21 football tournament Group B, Wexford v. Clare, 2 p.m.

Wexford People

Read More

Most Read

Promoted articles

News