independent

Tuesday 17 October 2017

Coiste results

Wexford People Minor hurling Premier championship: Rapparees 0-19, Oylegate-Glenbrien 0-13; Naomh Eanna 2-17, Faythe Harriers 0-12; St. Martin's 1-20, Ferns St. Aidan's 0-8; Shelmaliers 2-14, Glynn-Barntown 2-8.

Wexford People Minor hurling Roinn 1A championship: Blackwater 4-12, HWH-Bunclody 0-8; Rathnure 8-32, Fr. Murphy's 0-7; Castle-Craan Gaels 0-13, Ballinastragh Gaels 0-9; Hollow Rovers 7-16, Oulart-The Ballagh 1-13.

Wexford People Minor hurling Roinn 1B championship: St. Anne's 0-12, Rathgarogue-Cushinstown 0-6.

Wexford People Minor hurling Roinn 2 championship: Moguegeen Gaels 3-16, Shamrocks 0-4; Crossabeg-Ballymurn 5-5, Ballygarrett 3-11; Askamore 4-16, Ballyhogue 2-9.

Wexford People Minor football Roinn 2B championship: Moguegeen Gaels 4-7, Aughermon Gaels 2-5.

Gorey Guardian Juvenile football Premier championship: Naomh Eanna w.o., Castletown scr.; Shelmaliers 3-13, Volunteers 1-13; Starlights 3-8, St. Martin's 2-6.

Gorey Guardian Juvenile football Roinn 1A championship: HWH-Bunclody 2-13, Cloughbawn 2-6; Ferns St. Aidan's 10-4, Glynn-Barntown 4-6; Slaney Gaels 5-21, Réalt na Mara 2-8; Rathgarogue-Cushinstown 3-9, Blackwater 0-2; Ferns St. Aidan's 6-4, Slaney Gaels 3-9.

Gorey Guardian Juvenile football Roinn 1B championship: St. Mary's (Maudlintown) 1-12, Gusserane 1-8; St. Joseph's 5-12, Moguegeen Gaels 1-9; St. Anne's 4-7, Taghmon-Camross 2-9.

Gorey Guardian Juvenile football Roinn 2A championship: St. Patrick's 2-11, Craanford 1-6; Davidstown-Courtnacuddy 4-16, Shamrocks 1-4; Kilrush 5-14, Hollow Rovers 1-8.

Gorey Guardian Juvenile football Roinn 2B championship: Bannow-Ballymitty 2-9, Geraldine O'Hanrahans 1-5; Crossabeg-Ballymurn 2-12, Kilross Gaels 2-10; Ballyhogue 3-14, St James' 0-8.

New Ross Standard Under-14 football Division 1 championship: Naomh Eanna 5-5, Sarsfields 1-5; Starlights 5-7, Ballinastragh Gaels 1-5; Buffers Alley 4-8, Shelmaliers 1-7; Glynn-Barntown 3-8, St. Martin's 3-8.

New Ross Standard Under-14 football Division 2 championship: Fethard 5-8, Rathgarogue-Cushinstown 0-7; St. James' 5-3, St. Anne's 2-3; Clúain O'Rahilly's 8-14, Rathgarogue-Cushinstown 1-5; Fethard 4-9, Horeswood 1-5.

New Ross Standard Under-14 football Division 3 championship: Kilrush 2-15, Kilmore 1-2; Oylegate-Glenbrien 7-11, Ferns St. Aidan's 2-6; Ballyhogue 4-20, Adamstown 3-3; Monageer-Boolavogue 1-15, Blackwater 2-7.

New Ross Standard Under-14 football Division 4A championship: Duffry Rovers w.o., St Patrick's scr.; Davidstown-Courtnacuddy 5-12, Castletown 2-3; Crossabeg-Ballymurn 4-11, Marshalstown-Castledockrell 0-3.

New Ross Standard Under-14 football Division 5 championship play-off: Cloughbawn 5-8, Réalt na Mara 1-5.

Wexford People

Most Read

News