GAA results and fixtures

Published 18/08/2015 | 00:00

Pettitt's SHC Group A: Rapparees 2-21, Rathnure 1-8; Glynn-Barntown 0-17, St. Martin's 0-14; Cloughbawn 1-16, St. Anne's 0-14.

Pettitt's SHC Group B: Shelmaliers 1-17, Faythe Harriers 0-9; Ferns St. Aidan's 0-15, Shamrocks 1-11; Oulart-The Ballagh 1-20, Buffers Alley 3-14.

Tom Doyle Supplies SFC Group A: Sarsfields 2-9, St. Fintan's 0-9.

The Courtyard Ferns IHC Group A: Crossabeg-Ballymurn 0-19, Duffry Rovers 0-9; Askamore 0-26, Oulart-The Ballagh 2-11; Oylegate-Glenbrien 1-15, Ballygarrett 1-9.

The Courtyard Ferns IHC Group B: Adamstown 0-12, Rathgarogue-Cushinstown 0-11; Craanford 1-15, Blackwater 1-13; Naomh Eanna 1-15, HWH-Bunclody 2-11.

Top Oil IAHC Group A: St. James' 2-14, Ballyfad 0-14; Our Lady's Island 1-20, Clongeen 0-14; Monageer-Boolavogue 4-17, Marshalstown-Castledockrell 1-12.

Top Oil IAHC Group B: Fethard 3-17, Buffers Alley 1-11; Geraldine O'Hanrahans 4-8, Liam Mellows 1-14; St. Patrick's 2-15, Rathnure 3-11.

EEW JHC Group A: Faythe Harriers 2-12, Shelmaliers 0-13; Taghmon-Camross 3-25, Naomh Eanna 0-7; Rapparees 0-19, Monageer-Boolavogue 1-9.

EEW JHC Group B: Ferns St. Aidan's 2-14, St. Mary's (Rosslare) 1-15; Bannow-Ballymitty 0-11, Gusserane 0-7; Horeswood 1-20, Tara Rocks 2-15.

EEW JAHC Group A: Cloughbawn 1-12, St. Fintan's 0-11; Rathnure 2-13, Oulart-The Ballagh 1-8.

EEW JAHC Group B: Davidstown-Courtnacuddy 3-15, Kilmore 1-11; St. Martin's 4-23, Wygram Gaels 0-5; Ballyhogue 3-11, Buffers Alley 0-7.

FRI. AUG. 21

AT MONAMOLIN: Joyces Expert IAFC Group A, Naomh Eanna v. Kilrush, 7 p.m.

AT ST. PATRICK'S PARK: Enniscorthy Farm Systems JFC Group A, Clonard v. Starlights, 7 p.m.

AT MONAGEER: Enniscorthy Farm Systems JFC Group A, Shamrocks v. Buffers Alley, 7 p.m.

AT FARMLEIGH: Enniscorthy Farm Systems JFC Group B, Glynn-Barntown v. Castletown, 7 p.m.

AT FR. MURPHY PARK: Enniscorthy Farm Systems JFC Group B, Rathgarogue-Cushinstown v. Tara Rocks, 7 p.m.

AT GUSSERANE: Enniscorthy Farm Systems JAFC Group A, Gusserane v. St. Anne's, 7 p.m.

AT PAIRC CHARMAN: Enniscorthy Farm Systems JAFC Group A, Sarsfields v. Duffry Rovers, 7 p.m.

AT BUNCLODY: Enniscorthy Farm Systems JAFC Group B, HWH-Bunclody v. Volunteers, 7 p.m.

AT CLONGEEN: Enniscorthy Farm Systems JAFC Group B, Clongeen v. Ballyhogue, 7 p.m.

SAT. AUG. 22

AT THURLES: Bord Gáis Energy All-Ireland U21HC semi-final, Wexford v. Antrim, 4 p.m.

SUN. AUG. 23

AT GOREY: Joyces Expert IAFC Group A, Kilanerin v. Réalt na Mara, 12 noon.

AT FR. MURPHY PARK: Joyces Expert IAFC Group B, Duffry Rovers v. Marshalstown-Castledockrell, 12 noon.

AT OYLEGATE: Joyces Expert IAFC Group A, Davidstown-Courtnacuddy v. St. Joseph's, 12 noon.

7 p.m. - Enniscorthy Farm Systems JAFC Group B, Oylegate-Glenbrien v. Adamstown.

AT BALLYMURN: Enniscorthy Farm Systems JFC Group A, Shelmaliers v. Monageer-Boolavogue, 12 noon.

AT HOLLYMOUNT: Enniscorthy Farm Systems JFC Group B, Volunteers v. Blackwater, 12 noon.

AT RATHANGAN: Lodgewood Engineering IFC Group B, Bannow-Ballymitty v. Kilmore, 5 p.m.

AT FARMLEIGH: Lodgewood Engineering IFC Group B, Kilanerin v. St. Mary's (Rosslare), 5 p.m.

6.30 p.m. - Lodgewood Engineering IFC Group A, Craanford v. Ferns St. Aidan's.

AT KILLURIN: Lodgewood Engineering IFC Group B, St. Mary's (Maudlintown) v. Clongeen, 5 p.m.

6.30 p.m. - Lodgewood Engineering IFC Group A, Ballyhogue v. Taghmon-Camross.

New Ross Dist. JBFC (6.30 p.m.): St. James' v. Fethard.

TUES. AUG. 25

AT BELLEFIELD: Tom Doyle Supplies SFC Group B, St. Martin's v. Castletown, 7 p.m.

8.30 p.m. - Tom Doyle Supplies SFC Group A, St. Anne's v. Sarsfields.

AT CUSHINSTOWN: Tom Doyle Supplies SFC Group B, Gusserane v. Horeswood, 7 p.m.

8.30 p.m. - Tom Doyle Supplies SFC Group A, Fethard v. Adamstown.

AT TAGHMON: Tom Doyle Supplies SFC Group B, St. James' v. Starlights, 7 p.m.

8.30 p.m. - Tom Doyle Supplies SFC Group A, St. Fintan's v. Shelmaliers.

AT BREE: Joyces Expert IAFC Group B, Geraldine O'Hanrahans v. Cloughbawn, 7 p.m.

8.30 p.m. - Lodgewood Engineering IFC Group A, Glynn-Barntown v. HWH-Bunclody.

AT ST. PATRICK'S PARK: Joyces Expert IAFC Group B, Crossabeg-Ballymurn v. St. Patrick's, 7 p.m.

Wexford People

Read More

Most Read

Promoted articles

News