GAA results and fixtures

Published 27/10/2015 | 00:00

Pettitt's SHC final: Oulart-The Ballagh 2-15, St. Martin's 0-13.

Joyces Expert IAFC final: St. Joseph's 1-6, Crossabeg-Ballymurn 1-4.

AIB Leinster Club JFC first round: Barrowhouse (Laois) w.o., St. Joseph's scr.

EEW JHC quarter-final: Shelmaliers 0-14, Bannow-Ballymitty 1-10.

EEW JAHC final: Davidstown-Courtnacuddy 3-11, St. Martin's 1-7.

Greenstar U21HC R1 final: Oylegate-Glenbrien 1-11, Craanford 1-9.

Greenstar U21FC Premier preliminary round: Gusserane 2-9, Adamstown 0-8.

ACHL Division 5 final: Glynn-Barntown 2-14, Rathnure 3-10.

South Leinster Schools Senior football 'A' league: St. Peter's (Wexford) 1-14, Scoil Mhuire (Clane) 1-7.

South Leinster Schools Junior hurling 'C' semi-final: Coláiste Bhríde (Carnew) 3-11, Wexford C.B.S. 2-4.

South Leinster Juvenile football 'A' championship: Good Counsel (New Ross) 7-10, Knockbeg College 3-4; St. Peter's (Wexford) 3-6, Knockbeg College 2-5.

South Leinster Juvenile football 'B' championship: Gorey C.S. 7-15, Tullow C.S. 1-8; Dunlavin 4-12, F.C.J. Bunclody 3-6.

Wexford Schools Juvenile football 'D' championship: Ramsgrange C.S. 5-3, Enniscorthy V.C. 2-10; Selskar College 2-10, Meanscoil Garman 0-5; Selskar College 3-10, Bunclody V.C. 2-4.

SAT. OCT. 31

AT BELLEFIELD: EEW JHC semi-final, Horeswood v. Shelmaliers, 1.30 p.m. (Shane Quinn).

3 p.m. - Top Oil IAHC semi-final, Ballyfad v. St. James' (Seán Whelan).

AT ST. PATRICK'S PARK: ACFL Division 6 final, Bannow-Ballymitty v. Kilrush, 3 p.m. (Brendan Holohan).

AT TAGOAT: Wexford District U21FC R1, both 2.30 p.m. - Wygram Gaels v. St. Anne's (Kevin Kehoe); Sarsfields v. Kilmore (Francis Neville).

SUN. NOV. 1

AT PORTLAOISE: AIB Leinster Club SHC quarter-final, Oulart-The Ballagh v. Clough-Ballacolla (Laois), 2 p.m. This match will be televised live on TG4.

AT KILLURIN: AIB Leinster Club IFC quarter-final, Glynn-Barntown v. Rathcline (Longford), 2 p.m.

SAT. NOV. 7

AT INNOVATE WEXFORD PARK: EEW JHC final, Taghmon-Camross v. Horeswood or Shelmaliers, 1.30 p.m.

3 p.m. - Top Oil IAHC final, Monageer-Boolavogue v. St. James' or Ballyfad.

AT BELLEFIELD: Greenstar U21FC Premier quarter-final, Starlights v. Forth and Bargy Gaels, 2.30 p.m. (Eddie O'Sullivan).

SUN. NOV. 8

AT INNOVATE WEXFORD PARK: Greenstar U21HC Premier final, Crossabeg-Ballymurn v. Glynn-Barntown, 3 p.m.

SAT. NOV. 14

AT HOLLYMOUNT: Greenstar U21FC Premier preliminary round, Shelmaliers v. Glynn-Barntown, 2.30 p.m.

AT GUSSERANE: Greenstar U21FC Premier quarter-final, Gusserane v. St. Martin's, 2.30 p.m.

AT CLONGEEN: Greenstar U21FC Premier quarter-final, St. John's Gaels v. Crossabeg-Ballymurn, 2.30 p.m.

Convention 2015 will take place on Tuesday, December 15 in the Riverside Park Hotel. Nominations and motions for Convention must be returned to the G.A.A. Office by 5 p.m. on Wednesday, November 25.

Documentation received after this date will not be included. All correspondence for Convention must be on the official form and signed by the club Secretary.

CAMOGIE

Senior Premier championship final replay: Oulart-The Ballagh 1-10, Rathnure 1-6.

Enniscorthy Guardian Under-18 Roinn 1 championship final: Naomh Eanna 0-16, Craanford-Monaseed 0-9.

Wexford People

Read More

Most Read

Promoted articles

News