GAA results and fixtures

Published 08/10/2016 | 00:00

Caolan Carty of Rapparees has James Cash (Shelmaliers) close at hand in the JHC semi-final
Caolan Carty of Rapparees has James Cash (Shelmaliers) close at hand in the JHC semi-final

Pettitt's SHC semi-finals: Oulart-The Ballagh 4-16, Ferns St. Aidan's 0-17; Cloughbawn 2-11, Glynn-Barntown 1-12.

The Courtyard Ferns IHC semi-finals: Oylegate-Glenbrien 2-16, Crossabeg-Ballymurn 1-12; Adamstown 2-17, Craanford 1-13.

Top Oil IAHC semi-finals: St. James' 1-10, Duffry Rovers 1-10; Fethard 0-16, Taghmon-Camross 0-10.

JHC semi-finals: Shelmaliers 2-8, Rapparees 0-11; Gusserane 0-15, Bannow-Ballymitty 1-9.

JAHC semi-finals: Cloughbawn 1-11, Glynn-Barntown 0-11; Monageer-Boolavogue 2-11, Kilmore 1-10.

Wexford District JBHC final: Blackwater 1-11, St. Anne's 1-8.

Top Oil South Leinster Schools Senior hurling 'C' championship: Wexford C.B.S. 1-16, Bridgetown V.C. 1-8.

Top Oil Wexford Schools Senor hurling 'D' championship: Kilmuckridge V.C. 4-16, Bunclody V.C. 3-6; Enniscorthy V.C. 3-18, Meanscoil Garman 5-6; Creagh College (Gorey) 5-21, Bunclody V.C. 1-5.

Top Oil South Leinster Schools Junior hurling 'A' championship: St. Kieran's (Kilkenny) 2-28, St. Peter's (Wexford) 0-11.

Top Oil South Leinster Schools Junior hurling 'B' championship: Enniscorthy C.B.S. 2-15, Wexford C.B.S. 0-8; Enniscorthy C.B.S. 5-11, F.C.J. Bunclody 0-7; Gorey C.S. 3-18, F.C.J. Bunclody 1-16.

Top Oil Wexford Schools Junior hurling 'D' championship: Enniscorthy V.C. 5-11, Creagh College (Gorey) 6-8.


AT PALMERSTOWN: Top Oil Leinster Schools Junior 'A' hurling (Fr. Cosgrave Cup), Good Counsel (New Ross) v. Kilkenny C.B.S., 2 p.m.


AT ST. PATRICK'S PARK: Enniscorthy Farm Systems JFC semi-final re-fixture, Shamrocks v. Oylegate-Glenbrien, 8 p.m. (Brendan Martin).


AT INNOVATE WEXFORD PARK: Ashdown Park/Amber Springs Hotels IFC semi-final replay, Bannow-Ballymitty v. Ballyhogue, 2 p.m. (Damien Donovan).

3.45 p.m. - Ashdown Park/Amber Springs Hotels IFC semi-final replay, Taghmon-Camross v. Ferns St. Aidan's (Fintan O'Reilly).

AT TAGHMON: Joyces Expert IAFC semi-final replay, Cloughbawn v. Crossabeg-Ballymurn, 2 p.m. (David Jenkins).

3.30 p.m. - JBFC semi-final replay, Crossabeg-Ballymurn v. Fethard (Nicholas Kehoe).

AT OYLEGATE: Enniscorthy Farm Systems JAFC final, HWH-Bunclody v. St. Martin's, 2 p.m. (Jack Stafford).

3.30 p.m. - JBHC semi-final, Adamstown v. Blackwater (Paul Browne).

AT ST. PATRICK'S PARK: Top Oil IAHC semi-final replay, St. James' v. Duffry Rovers, 2.30 p.m. (James Flood).

4 p.m. - JBHC semi-final, Rapparees v. Craanford (Mick Lanigan).


AT INNOVATE WEXFORD PARK: Wexford People MFC Roinn 1 final, Sarsfields v. Castle-Craan Gaels, 1.30 p.m.

3.30 p.m. - Tom Doyle Supplies SFC final, Glynn-Barntown v. Gusserane (Anthony Tobin).

AT GOREY: Gorey District JBFC final, Ferns St. Aidan's v. Réalt na Mara, 5 p.m. (Pádraig Byrne).

SAT. OCT. 15

AT INNOVATE WEXFORD PARK: The Courtyard Ferns IHC final, Oylegate-Glenbrien v. Adamstown, 2 p.m.

4 p.m. - Ashdown Park/Amber Springs Hotels IFC final, Bannow-Ballymitty or Ballyhogue v. Taghmon-Camross or Ferns St. Aidan's.

VENUE TBA: JAHC final, Monageer-Boolavogue v. Cloughbawn, time TBA.

SUN. OCT. 16

AT INNOVATE WEXFORD PARK: JHC final, Shelmaliers v. Gusserane, 1.30 p.m.

3.30 p.m. - Pettitt's SHC final, Oulart-The Ballagh v. Cloughbawn.


Intermediate shield semi-finals: Cloughbawn 1-14, Duffry Rovers 2-4; Oylegate-Glenbrien 2-8, Blackwater 0-6.

Junior 'B' championship semi-final: St. Anne's 5-15, Taghmon-Camross 2-7.

Junior 'C' championship semi-final: Kilmore 3-14, Kilrush 1-15.

Minor Roinn 1 championship: Moyeady Bridge 5-17, Craanford-Monaseed 4-8; Naomh Eanna w.o., Castletown-Liam Mellows scr.

Minor Roinn 2 championship semi-final: Oulart-The Ballagh 6-33, Rathgarogue-Cushinstown 0-4.

Under-16 Roinn 1 championship semi-final: Castletown-Liam Mellows 3-9, Kilross Gaels 1-3.


AT CUSHINSTOWN: Junior 'A' championship, Rathgarogue-Cushinstown v. St. Ibar's/Shelmalier, 8 p.m.


AT BELLEFIELD: Senior shield final, Ferns St. Aidan's v. Glynn-Barntown, 2 p.m.

3.45 p.m. - Senior championship final, Oulart-The Ballagh v. St. Martin's.

AT FARMLEIGH: Senior championship relegation final, Kilrush v. Buffers Alley, 10.45 a.m.

12 noon - Intermediate championship final, Naomh Eanna v. Bunclody.


VENUE TBA: Intermediate shield final, Cloughbawn v. Oylegate-Glenbrien, time TBA.

VENUE TBA: Under-16 Premier championship final, St. Ibar's/Shelmalier v. St. Martin's, 11 a.m.

Wexford People

Read More

Most Read

Promoted articles