Kilmore setting hot pace

Published 19/05/2015 | 00:00

Kilmore have kept up their one hundred per cent record in the ladies' football Senior championship as they beat Clonee last week in Clonee on a 3-16 to 2-7 scoreline.

The Kilmore girls have now got the better of Shelmalier and Clonee in the championship and sit top of the table after three rounds.

Crossabeg-Ballymurn also kept up their impressive first season in the Senior ranks with a three-point win away to Kilanerin after a cracking game of football, while Adamstown also got their season back on track with a fine win over St. Anne's by double scores (2-12 to 1-6).

Senior championship: Crossabeg-Ballymurn 3-15, Kilanerin 3-12; Kilmore 3-16, Clonee 2-7; Adamstown 2-12, St. Anne's 1-6.

Intermediate championship: St. James' 1-15, Clongeen 0-11; Gusserane 2-13, St. Martin's 1-9; Clonard/Volunteers 5-17, Horeswood 1-3.

Junior 'A' championship: Fethard St. Mogue's 5-18, Castletown 1-2; Castletown 8-10, Naomh Eanna 3-3; Baile Dubh Tíre 4-16, Ballygarrett 1-4.

Junior 'B' championship: St. Anne's 7-6, Glynn-Barntown 7-6; Gusserane 5-13, Crossabeg-Ballymurn 3-3.

Tuesday, May 19

Under-10 league: Ballyhogue v. Crossabeg-Ballymurn (6.30 p.m.); Fethard St. Mogue's v. Horeswood (6.30 p.m.); St. Fintan's v. St. Martin's (6.30 p.m.); Clonee v. Arklow Geraldines (6.45 p.m.); Clongeen v. Glynn-Barntown (7 p.m.); Kilanerin v. HWH-Bunclody (7 p.m.); Ballygarrett v. Castletown (7 p.m.); Bannow-Ballymitty v. Adamstown (7 p.m.); Kilmore v. St. Anne's (7 p.m.).

Under-12 Division 1 (7 p.m.): St. Anne's v. Crossabeg-Ballymurn; Kilmore v. St. Martin's.

Under-12 Division 2: Gusserane v. Clonard (6.30 p.m.); HWH-Bunclody v. Naomh Eanna (7 p.m.); Glynn-Barntown v. St. James' (7 p.m.).

Wednesday, May 20

Under-12 Division 3 (7.30 p.m.): Volunteers v. Starlights.

Under-12 Division 4 (7 p.m.): Crossabeg-B'murn v. Baile Dubh Tíre.

Thursday, May 21

Under-12 Division 1 (7 p.m.): Shelmalier v. Horeswood.

Under-12 Division 2 (7 p.m.): Kilanerin v. Clonee.

Under-12 Division 3 (7 p.m.): St. Fintan's v. Adamstown; Blackwater v. Ballygarrett; Fethard St. Mogue's v. Taghmon-Camross.

Under-12 Division 4 (7 p.m.): Davidstown-Courtnacuddy v. Clongeen.

Wexford People

Read More

Most Read

Promoted articles