Ladies' football results and fixtures

Published 12/05/2015 | 00:00

Junior 'A' championship: Bunclody 2-15, Baile Dubh Tíre 3-8; Taghmon-Camross 1-13, Rathgarogue-Cushinstown 2-6; Ballyhogue 3-7, Fethard St. Mogues' 1-11; Ballygarrett 5-8, Naomh Eanna 4-8.

Junior 'B' championship: Blackwater 7-12, Davidstown-Courtnacuddy 2-2; Bannow-Ballymitty 7-7, St. Anne's 3-5.

Under-16 Division 1 championship: Castletown 5-5, St. Martin's 0-9; Shelmalier 4-8, Crossabeg-Ballymurn 0-4; Ballyhogue w.o., Ballygarrett scr.

Under-16 Division 2 championship: Adamstown 1-17, Fethard St. Mogue's 0-4; Gusserane 7-7, Clonard 0-6; Starlights 6-7, Sarsfields 3-3; Volunteers 3-14, Clonee 1-5.

Under-16 Division 3 championship: St. Fintan's 6-15, Cushin Chaoin 5-4; St. James' 5-16, Bannow-Ballymitty 2-2; Blackwater 3-11, Taghmon-Camross 1-3; Naomh Eanna 2-1, Glynn-Barntown 1-3.

Under-16 Division 4 championship: Kilanerin 5-3, Shamrocks 1-2.

Under-14 Division 3 championship: Starlights 8-15, Ballygarrett 3-7; Clonee 3-16, Naomh Eanna 3-1; Glynn-Barntown 10-7, Volunteers 1-1; Bannow-Ballymitty 6-8, Fethard St. Mogue's 5-8.

Under-14 Division 4 championship: Rathgarogue-Cushinstown 9-8, Shamrocks 1-2; Davidstown-Courtnacuddy 5-13, Clongeen 0-2.

Under-12 Division 1 championship: St. Martin's 6-9, St. Anne's 1-2; Crossabeg-Ballymurn 8-8, Shelmalier 1-3; Kilmore 2-7, Horeswood 3-3.

Under-12 Division 2 championship: Gusserane 7-6, Ballyhogue 4-1; Glynn-Barntown 6-1, Clonard 2-4; Kilanerin 6-6, Castletown 3-5; Clonee 5-8, Bunclody 1-2.

Under-12 Division 3 championship: Fethard St. Mogue's 4-5, Bannow-Ballymitty nil; St. Fintan's 2-8, Taghmon-Camross 1-0; Volunteers 5-14, Sarsfields 3-6; Starlights 3-3, Blackwater 2-5.

Under-12 Division 4 championship: Rathgarogue-Cushinstown 3-6, Crossabeg-Ballymurn 2-4; Baile Dubh Tíre 10-9, Clongeen 1-3.

TUES. MAY 12

Junior 'B' championship (7.30 p.m.): Crossabeg-Ballymurn v. Gusserane.

WEDS. MAY 13

Senior championship (7.30 p.m.): Kilanerin v. Crossabeg-Ballymurn; Clonee v. Kilmore; Adamstown v. St. Anne's.

Intermediate championship (7.30 p.m.): Clongeen v. St. James'.

Junior 'A' championship: Fethard St. Mogue's v. Rathgarogue-Cushinstown (7.30 p.m.); Baile Dubh Tíre v. Ballygarrett (7.30 p.m.); Naomh Eanna v. Castletown (8 p.m.).

THURS. MAY 14

Junior 'A' championship (8 p.m.): Taghmon-Camross v. Shelmalier.

Wexford People

Read More

Most Read

Promoted articles

News