Ladies' football results and fixtures

Published 18/08/2015 | 00:00

Senior championship: Adamstown 1-12, Kilmore 2-5; Shelmalier 2-17, Crossabeg-Ballymurn 0-6; St. Anne's 2-13, Kilanerin 4-5; Adamstown 5-6, Crossabeg-Ballymurn 2-10; Crossabeg-Ballymurn 4-6, Kilmore 1-8.

Intermediate championship: St. Martin's 1-12, Clonard/Volunteers 0-11; St. James' w.o., St. Fintan's scr.

Junior 'A' championship quarter-finals: Fethard 3-11, HWH-Bunclody 3-4; Naomh Eanna 5-10, Taghmon-Camross 2-3; Castletown 1-10, Ballygarrett 2-3; Shelmalier 5-11, Naomh Eanna 1-4.

Junior 'A' championship play-offs: Ballygarrett 3-8, Rathgarogue-Cushinstown 1-12; Naomh Eanna 5-10, Taghmon-Camross 2-3.

Junior 'B' championship play-off: Shamrocks w.o., Crossabeg-Ballymurn scr.

Junior 'B' championship quarter-finals: Clonee 4-8, Glynn-Barntown 3-4; Gusserane 4-3, Davidstown-Courtnacuddy 4-3; Bannow-Ballymitty 3-18, Shamrocks nil; St. Anne's 4-14, Blackwater 6-4; Davidstown-Courtnacuddy 3-8, Gusserane 3-6.

Minor Division 1 South championship play-off: St. Martin's 6-8, Munn Abann Gaels 1-10.

Under-14 Division 1 championship final: Horeswood 4-11, HWH-Bunclody 3-4.

Under-14 Division 1 shield final: Taghmon-Camross 3-7, Clonard 3-2.

Under-14 Division 2 championship final: Crossabeg-Ballymurn 4-10, Blackwater 2-4.

Under-14 Division 2 shield final: Gusserane 2-11, Adamstown 1-1.

Under-14 Division 3 championship final: Clonee 2-3, Baile Dubh Tíre 2-3.

Under-14 Division 4 championship semi-final: Davidstown-Courtnacuddy 7-10, Rathgarogue-Cushinstown 2-0.

WEDS. AUG. 19

Intermediate championship semi-final (7.30 p.m.): Gusserane v. St. James' (Seán Whelan).

FRI. AUG. 21

Junior 'A' shield semi-finals: HWH-Bunclody v. Naomh Eanna; Ballyhogue v. Ballygarrett.

Junior 'B' championship semi-final: St. Anne's v. Clonee.

Junior 'B' shield semi-final: Glynn-Barntown v. Blackwater.

SAT. AUG. 22

AT CRETTYARD: TG4 All-Ireland Intermediate semi-final, Wexford v. Kildare, 1.30 p.m.

MON. AUG. 24

Senior championship semi-finals: Shelmalier v. Crossabeg-Ballymurn; Adamstown v. Kilmore.

Senior shield semi-final: St. Anne's v. Kilanerin; Clonee have a bye to the final.

Intermediate championship semi-final: Clonard/Volunteers v. St. Martin's.

Junior 'A' championship semi-final (7.45 p.m.): Fethard St. Mogue's v. Castletown (David Jenkins).

Junior 'B' championship semi-final: Davidstown-Courtnacuddy v. Bannow-Ballymitty.

Junior 'B' shield semi-final: Gusserane v. Shamrocks.

TUES. AUG. 25

Junior 'A' championship semi-final: Baile Dubh Tíre v. Shelmalier.

SAT. AUG. 29

Intermediate shield final: Clongeen v. Horeswood.

Wexford People

Read More

Most Read

Promoted articles

News