Club call

Published 02/04/2016 | 00:00

Winners of the Cloughbawn racquetball tournament finals - back (from left): Bob Whitty (winner of Division 3), Seamus Flood (runner-up Division 3), Brendan Redmond (winner of Division 1), Billy Whitty (runner-up Division 4). Front (from left): J.P. Furlong (runner-up Division 2), Tony Keating (winner of Division 2), Damian Kavanagh (runner-up Division 1), Shane Ryan (winner of Division 4)
Winners of the Cloughbawn racquetball tournament finals - back (from left): Bob Whitty (winner of Division 3), Seamus Flood (runner-up Division 3), Brendan Redmond (winner of Division 1), Billy Whitty (runner-up Division 4). Front (from left): J.P. Furlong (runner-up Division 2), Tony Keating (winner of Division 2), Damian Kavanagh (runner-up Division 1), Shane Ryan (winner of Division 4)
Derek Roche with runner-up L. Dempsey (St. Brigid's, left) and winner Leah Richardson (St. Michael's, New Ross) after the girl 4 57 kg. bout at the St. Michael's Boxing Club tournament in Good Counsel College on Saturday

United Striders A.C. - The main event for the Senior Striders recently was the national Masters indoor championship, held at the Athlone I.T. campus.

Gavin Kelly competed in a couple of events and recorded excellent fourth place finishes in the 400m and long jump.

John McGrath won the first medal for the Striders with a fantastic second place in the 800m event in a time of 2:07.

The final competitor in action was Ted Flannelly who also won a silver in the 3,000m event in a time of 9:49. Well done to all three Striders.

In action at the M.S.B. A.C. St. Patrick's Festival 5k event, held around Dublin city centre, was Seán Murphy. On a fast course, Seán was in great form, finishing in the lead group in a P.B. time of 16:57.

The final Striders in action were those competing at the New Ross Boat Club event on Sunday morning. Well done to all.

See www.unitedstriders.com or United Striders on Facebook for more details.

S.B.R. A.C.

Paul Gibbons had an outstanding run at the St. Patrick's Festival 5k in Dublin on March 20, running 16:46 to finish 41st out of more than 1,300 entries.

Congratulations to Dena and Tom Hogan on their success at the Maurice Mullins 51 km. ultra marathon in the Wicklow mountains. They have both qualified to represent Ireland at the World Ultra Trail Championships in Portugal.

Congratulations to Shane and Louise Gregan on excellent runs in Rathoe over the 5k distance. Shane finished eighth in 19:17 and Louise was 24th overall in 22:23.

On Wednesday, March 23, S.B.R's Trevor Conroy competed at the U.S.P.E. European Police cross-country championships in Warwickshire, England. Trevor was chosen based on his top three finish in the Gardaí cross-country championships in December and helped in leading Ireland to an eighth place finish.

Lillian Lawless yet again led out the women in the S.B.R. spring league two-mile race, running 13:08, with Ciara Bowe and Belinda Kehoe not far behind.

Myles Gibbons returned to action to win the men's two-mile in 11:24, with Noel Kennedy and Tomás Breen close behind.

The league returns Tuesday, March 29, at 7 p.m. in Ferns over the one-mile distance.

If anybody is interested in joining S.B.R. and would like more information, please contact our Secretary, Louise Kehoe, on 086-8276661, or our P.R.O., Jim O'Malley, on 087-7559683.

WANDERERS RUGBY

The annual Wexford Wanderers R.F.C. dinner dance and annual awards night will be held on Saturday, April 9, at 7 p.m. in the Talbot Hotel.

The night will commence in the usual meeting point of the hotel bar for pre-dinner drinks, followed by meal and music and dancing into the morning hours. The music will be provided by the 'The Waxies' who will surely get the crowd going with their legendary style. This year the club will honour its most famous past player, Gordon D'Arcy, who was capped 82 times for Ireland as well as touring twice with the British and Irish Lions before retiring from rugby at the start of the season.

It is hoped that as many parents, former players, supporters and friends can attend this event and organise tables to engage in the important social side of what makes rugby such a special sport for this very special night.

Tickets are only €40 and orders can be pre-booked at this stage by contacting Brian McGonigal on 087-7744574, any member of the club committee, or by e-mailing wexfordwrfc@gmail.com. Alternatively tickets are also available on Saturday mornings from the club gear shop at the clubhouse at Park Lane.

Follow Wexford Wanderers on the official club Twitter account @wexfordwrfc or Facebook (Wexford Wanderers RFC) for the most up to date news on what is happening at the club.

ROSSLARE BOWLING

Rosslare Bowling Club would like to invite all its members and anyone else, male/female, any age, interested in bowling as a hobby to attend on Sunday, April 3, at 2 p.m.

If you would like any further information, please get in touch with Hon. Secretary Catherine at 086-8177679.

SLANEY SHARKS

Courtown Swimming Club hosted the fourth round robin gala recently in The Waterfront. A total of 27 swimmers from the Slaney Sharks took part and had an incredible 14 podium finishes.

Riona Mahon (11) participated in four swims and received a first place finish in the girls' 100m backstroke when she swam it for the first time in 1:38.51. Riona also swam the 50m butterfly in a personal best of 51.44 (-4.65), the 50m breaststroke in a personal best of 1:03.51 (-0.92), and the 100m breaststroke in 2:18.65.

Leah Morris (10) received a first place finish when she swam the girls' 100m butterfly in a personal best of 1:45.87 (-4.48).

Lauren Jordan (8) received a first place finish in the girls' 25m breaststroke in a time of 31.84. Lauren also swam the 25m butterfly in 31.49, the 25m freestyle in 24.03, and received a personal best in the girls' 25m backstroke of 30.59 (-0.59).

Eva Bayley (8) received a second place finish in the girls' 25m butterfly in 24.03 (-1.88), and a second place finish in the 25m backstroke in a personal best of 25.06 (-0.23). Eva also received a third place finish in the 25m freestyle in 22.96, and swam the 50m breaststroke for the first time in 1:13.65.

Fionn Murphy (13) received two second place finishes, in the boys' 50m butterfly in a personal best of 44.28 (-2.47), and in the 100m backstroke in a personal best of 1:43.12 (-4.94). Fionn also swam the 50m backstroke in 49.04, and the 50m breaststroke in 55.44.

Alexi Gillot (11) received a second place finish in the girls' 50m butterfly in a personal best of 49.25 (-3.68). Alexi also swam the 100m butterfly for the first time in 2:08.87, the 100m breaststroke in a personal best of 2:11.63 (-1.87), and the 100m backstroke in 2:04.63.

James Byrne (7) received a second place finish in the boys' 25m butterfly in a personal best of 30.69 (-1.37). James also received a personal best in the 25m backstroke in 30.59 (-6.92), and the 25m freestyle in a personal best of 25.63 (-1.93). James also swam the 25m breaststroke in 38.31.

Seán Power (13) received a second place finish in the boys' 50m backstroke in a personal best of 47.92 (-0.62). Seán also received a personal best in the 50m butterfly in 51.20 (-1.03), and swam the 100m butterfly for the first time in 1:31.75.

Gráinne Hourihane (8) received a third place finish and a personal best in the girls' 25m butterfly in 29.13 (-2.62). Gráinne also swam the 50m breaststroke for the first time in 1:09.06, the 50m freestyle in 56.28, and the 50m backstroke in 1:06.47.

Neasa Nic Corcráin (12) received a third place finish and a personal best in the girls' 50m breaststroke in 57.87 (-3.17). Neasa also received a personal best of 1:52.94 in the 100m butterfly (-0.53). She also swam the 100m backstroke in 1:57.15 and the 100m breaststroke for the first time in 2:08.63.

Sarah Byrne (14) received a third place finish in the girls' 100m butterfly in a personal best of 1:48.63 (-1.42).

Orla McCauley (13) swam the girls' 50m butterfly in 1:18.68 (-4.51), the 50m breaststroke in 1:20.19 (-3.55), the 50m freestyle in 1:03.90 (-0.55), and the 50m backstroke in 1:10.20 (-1.15).

Caoimhe Kirwan (14) swam the girls' 50m backstroke in 59.59, the 50m butterfly in 55.97 (-10.79), and the 100m butterfly in 2:12.67.

Ava Cahill (9) swam the girls' 50m butterfly in 59.72 (-4.24), the 50m backstroke in 53.25 (-3.73), and the 100m backstroke for the first time in 2:00.93.

Conor Dempsey (14) swam the boys' 100m freestyle in 1:30.35 (-5.17), the 50m butterfly in 51.06 (-0.69), and the 50m backstroke in 49.53 (-0.29).

Conan Carty (11) swam the boys' 50m butterfly in 1:15.69 (-2.12), the 50m backstroke in 1:01.81, the 50m breaststroke in 1:14.72 (-2.09), and the 50m freestyle in 50.41 (-0.76).

Nadia Polaniecka (10) swam the girls' 50m butterfly in 58.56 (-4.97), the 50m backstroke in 57.81, the 50m breaststroke in 1:02.96, and the 50m freestyle in 47.35 (-2.00).

Harry Nolan (11) swam the boys' 50m butterfly in 1:00.69 (-3.74), the 50m backstroke in 56.03 (-0.91), the 50m breaststroke in 1:02.31, and the 100m freestyle in 1:43.30.

Derry Mahon (12) swam the boys' 50m butterfly in 56.90 (-0.21), the 50m backstroke in 53.03, the 50m breaststroke in 56.56 (-1.85), and the 100m backstroke for the first time in 1:51.82.

Hannah McGowan (11) swam the girls' 50m butterfly in 57.57, the 100m butterfly in 2:13.84, the 100m backstroke in 1:48.84 (-4.72), and the 50m breaststroke in 1:00.97.

Ava Byrne (9) swam the girls' 50m butterfly in 56.53, the 50m breaststroke in 1:03.94, the 100m butterfly for the first time in 2:14.47, and the 100m breaststroke for the first time in 2:15.06.

Jenna Kirwan (9) swam the girls' 50m butterfly in 58.44 (-1.39), the 50m backstroke in 56.50 (-0.12), the 50m breaststroke in 1:11.97, and the 100m freestyle in 1:49.81.

Rachael Murphy (10) swam the girls' 50m butterfly in 58.72, the 50m breaststroke in 1:04.88, the 100m butterfly for the first time in 2:14.81, and the 100m breaststroke for the first time in 2:21.62.

Seán Doyle (10) swam the boys' 50m butterfly in 1:15.65 (-0.68), the 50m backstroke in 1:08.18, the 50m breaststroke in 1:21.90, and the 100m freestyle in 1:51.65 (-6.06).

Cliona Byrne (10) swam the girls' 50m butterfly in 54.78, and the 100m butterfly in 2:06.33.

Kevin Deering (15) swam the boys' 50m butterfly in 53.78, the 50m backstroke in 1:01.57, the 50m breaststroke in 57.81, and the 50m freestyle in 44.22. Emma Murphy (10) swam the girls' 100m butterfly for the first time in 1:53.65.

The Slaney Sharks would like to thank Courtown Swimming Club for hosting a great round robin gala and also their coach, Liam Murphy, for all his work in preparing them.

Wexford People

Read More

Most Read

Promoted articles

News