Club call

Published 16/07/2016 | 00:00

Steven Doyle and Kyle Scallan who represented Na Fianna Boxing Club with distinction
Steven Doyle and Kyle Scallan who represented Na Fianna Boxing Club with distinction

Gorey Tennis: Under blue skies a large number of members of Gorey Tennis Club all dressed in white took part in the annual Wimbledon tennis tournament on Thursday night.

The tennis was of a very high standard and it was 10.30 p.m. before the finalists were decided. The winners were Christiane Deller and Helen Cole, defeating Niamh Hughes and Cal O'Beirne in a closely-contested final.

The presentation of prizes took place afterwards and members then enjoyed fresh strawberries and cream to celebrate the completion of an excellent evening. Thanks to Diarmuid Swords for organising the draw.

It has been a very busy week for the committee and members of Gorey Tennis Club as a very successful open day was held on the previous Sunday with our new coach, Jamie Stafford.

The club welcomes back - for a holiday - Pablo Plaza (former coach). Pablo will be in the club on Saturday, July 16, from 2 p.m. and we welcome him and his wife, Cristina, back to Gorey Tennis Club.

Anyone interested in playing tennis can check out our website ( for details of membership and coaching with Jamie Stafford.

S.B.R. A.C.

S.B.R. was out in force on Sunday morning at the Red Nose 5k in Gorey. Taking top honours were two familiar names, Myles Gibbons and Lillian Lawless.

Myles won the race overall and Lillian was the top woman overall. Belinda Kehoe finished second and Claire Gibbons was third for an S.B.R. 1, 2, 3. On the men's side, David Leonard was third place overall and Ian McQuillan returned to racing in a brilliant fourth.

Full results: 1, Myles Gibbons, 16.1; 2, Martin Monaghan, 17.11; 3, David Leonard, 18.11; 4, Ian McQuillan, 20.21; 5, Lillian Lawless, 20.48; 6, Paul Dunne, 21.44; 7, Niall O'Connor, 22.08; 8, Philip Furney, 22.14; 9, Belinda Kehoe, 22.51; 10, Clinton Furney, 23.13; 11, Claire Gibbons, 23.22; 12, Adam Bury, 25.52; 13, Rachel Noblett, 26.28; 14, Eoin Kirwan, 26.40.

The S.B.R. men and women were out in force on Wednesday, July 6, at the Wexford county track and field championships day one.

Belinda Kehoe competed in nearly every race, 200m, 400m, 800m, 1,500m and 3k. Lillian Lawless won medals in the 800m and 3k.

The S.B.R. women's 4 x 100m team got on really well, winning the bronze medal (Belinda Kehoe, Mairéad O'Neill, Orla Furlong and Lillian Lawless).

Claire Gibbons, Liz Breen and Frances Murphy competed very well in a number of races. Myles and Paul Gibbons competed at the 800m, 1,500m and 3k distances, and on the 4 x 100m relay with Tomás Kavanagh and Willie Rossiter.

Tomás competed in the 800m and 3k Novice, and Willie Rossiter ran the 3k Masters in his return to county racing with S.B.R.

Tomás Breen ran the under-17 3k and got on very well, and Pat Crean won bronze in the Over-50 200m. Well done everyone!

If anybody is interested in joining S.B.R. and would like more information, please contact our Secretary, Louise Kehoe, on 086-8276661, or our P.R.O., Jim O'Malley, on 087-7559683.


Well done to all members who competed in last Wednesday's county track and field events held in the Enniscorthy Sports Hub. Slaney had runners in all races and all did exceptionally well. Unfortunately, we are still awaiting the official results.

Day two of the county track and field continues next Wednesday with registration from 6.30 p.m. The full list of events may be found at

Garry Jordan was first home for Slaney last week in the Johnstown Castle Parkrun in a time of 22.35. Also taking part were Seamus Jordan 23.22, Emma Doran 25.55 and Andy Kehoe 41.38.

Annemarie Nolan was the second lady home in the Emma Heffernan 10k road race in Oylegate on Saturday in a time of 45.56. Also taking part from the club were Will Doyle 42.46, Sarah Byrne 48.14, Annis Kehoe 54.02, Helena Browne 54.59 and Karen Tull 59.21.

'Farmer' Monaghan was in action Sunday in the Red Nose 5k road race in Gorey and finished in second place in a great time of 17.11.

Ger Dempsey and Mag Sludds were in marathon action again last weekend, taking part in the Avondale marathon in Co. Wicklow.

Please note that the next Slaney Olympic summer league will now take place in Marshalstown, Friday, July 29, with registration at The Hollow pub. Race director is Brian Maher and the distance is 5k.


Wexford Wanderers were knocked out of the Midland Cup at Park on Sunday by Slieve Bloom in a game reduced to 30 overs a side, because of the poor weather conditions.

The visitors won the toss and offered Wanderers first use of what was a damp and very slow-paced wicket. The home batsmen found runs very difficult to come by and their cause wasn't helped when Sharjeel Shaikh was unfortunately run out without even facing a ball.

Steve Wood with 27 runs and skipper Tony Murray with 24 were the only players that managed to adept well to the conditions, and they were instrumental in seeing Wanderers reach a total of 85 runs for the loss of seven wickets off their 30 overs.

Slieve Bloom too found conditions very difficult and in an exciting game of nip and tuck that went down to the wire, they eventually scraped through with just two wickets to spare.


After months of planning and preparation, the Pink Rock 10km organised by St. Joseph's Athletic Club was a resounding success with almost 300 runners and walkers testing themselves over the course beside the River Barrow.

With athletes drawn from clubs throughout the south-east and further afield, the race, now in its fifth year, has firmly established itself on the road racing calendar.

The race winner was Davis McPherson (Thomastown) in a time of 32.50. Second and third across the line were Frank Quinlan (Waterford) and Brian Kirwan (St. Laurence O'Toole, Carlow).

Sally Forristal (St. Joseph's) was first woman across the line in a time of 39.01, with Caoimhe Malone (Kilkenny City Harriers) second and Elaine O'Donovan (St. Joseph's) third.

The first St. Josephs athletes home in the women's and men's races were Sally Forristal, as already mentioned, and Patrick Bookle in a time of 38.36.

Stephanie Johnston was first lady Over-40 with John McGrath (United Striders) first Over-40 male. Derek Kehoe (Gowran) was first Over-45 with Matt Flannery (United Striders) first Over-50 and Alan Longworth winning the Over-60 category.

Rachel O'Hara (Gowran) was first home in the women's Over-45 race with Ann O'Sullivan (D.M.P.) first in the Over-50 category and Eileen Gannon (St. Joseph's) winning the Over-60 category.

Winners of the women's team category were St. Joseph's, with United Striders winning the male team prize.

In the county 10km championship run in conjunction with the race, St. Joseph's women's club teams won gold and bronze medals with the men's team also finishing in third place.

However, everyone finishing the course was a winner with all having their own story to tell at a carnival-like atmosphere in Rosbercon Parish Centre afterwards, with a selection of food that had to be seen to be believed.

A huge thank you is due to the army of club volunteers who helped with a huge organisational task on the day, and the club members who planned the event for months.

A special thank you also to all the local businesses who sponsored the event.

In a hectic period for St. Joseph's, Sarah Lawlor won an All-Ireland bronze long jump medal at the track and field championships.

A number of athletes also travelled to Tullamore for the All-Ireland 'B' track and field championships with some fantastic results. Evan O'Toole won two national silver medals in the Under-13 long jump and high jump.

Erin Foley almost equalled that feat, winning two bronze medals in the Under-13 80m and long jump. Aine McDonald won bronze in the Under-14 long jump and finished sixth in the 80m final.

A great club representation also included Danny Glennon, Tara Glennon, Linda Lawlor, Aine Purcell, Sophie Mullally, Marie Claire O'Dwyer, Grace Glennon and Mairéad Mullally.

The national Senior track and field championships saw many European championship and Rio-bound Olympians take part, and competing against them were Eoin Power and Sophie Becker from St. Joseph's.

Eoin finished eighth in the 110m final with Sophie finishing fifth in her heat of the 400m. Eoin also won the 400m hurdles in the Cork City Sports and broke his own previous personal best time, finishing in 55:76.

Competing in the Junior All-Ireland track and field championships in Tullamore, Shane Power finished second in the men's pole vault with Sophie Becker in third place in the women's 400m.

The youngest relay team competing for the club did themselves proud in not only qualifying for the All-Irelands but also finishing in a splendid fourth position in the final.

The team of Rúaidhrí Heffernan, Joss O'Connor, Ciarán Cummins, Barry Furlong and Lorcan Furness can look forward to many more opportunities to claim an All-Ireland medal.

Patrick Bookle ran in the Dundrum 10km in Tipperary in a time of 38.13. At the county Senior track and field throws event in Scanlon Park, Verena Fenlon was second in both the hammer and discus, with Austin Lee first in the discus and second in the hammer.


Na Fianna Boxing Club in Wexford town would like to congratulate Kyle Malone and Steven Doyle on taking gold and silver medals respectively in the biggest European amateur boxing tournament, namely the Monkstown Box Cup, recently held in Dublin.

With over 1,000 boxers from all over Europe competing from nine to 19 years of age, to win a medal at this tournament is a phenomenal achievement.

Steven Doyle was beaten in the semi-final by eventual winner James Mungan of Priory Park (England). Steven made it a very close contest but just fell short in a split decision.

James Mungan was a worthy champion with an impressive C.V.: English international and Tri Nations champion to name a few achievements.

Kyle Malone took the gold medal in a very competitive weight division. Kyle beat Kian Crosby of Ratoath in the semi-final and set up a final bout against Evan O'Reilly of St. Matthew's, who narrowly beat Kyle in the Michael Andrews final earlier this season.

Kyle won every round in the final and his superior skill and fitness was evident at the bell.

Overall the club had a successful season with Nicole Scallan winning a Leinster final and numerous county championships.

Eddie Byrne was very unlucky in both the Intermediate final and Senior semi-final, and will hopefully make the breakthrough next season.

All involved in the club would like to thank all its members, parents and anyone that has helped in any way throughout the year.

The club would also like to thank the residents of Mannix Place for their co-operation and patience when the club is running tournaments in the hall, and the running of the club in general.

The club will re-open in September for next season and looks forward to welcoming new members from future boxers to helpers/coaches etc.


Wednesday, July 6, sponsored by Glanbia: 1, Anne O'Grady (35), 43 points; 2, Patricia Quinn (27), 40 points; 3, Carmel Fenlon (28), 33 points; Senior, Rita Furlong (36), 35 points.

On Friday, July 8, the lady Captain's charity day in aid of New Ross Day Care Centre was very well supported and made just over €700.

Results: 1, Aaron Cashin (3), Junior Cashin (5), Neil Cashin (2), 60; 2, Brendan Duffin (7), Bridget Duffin (29), Kay Kennedy (36), 61.6; 3, Liam Quinn (16), Tom Reid (16) Seamie Kennedy (18), 63.

Upcoming competitions: Wednesday, July 13, 18-hole stableford sponsored by Sid's Diner; Wednesday, July 20, President Owen Conway's prize to the ladies, 18-hole stroke (medal and gross); Wednesday, July 27, Countess of Granard foursomes, 18-hole stableford sponsored by Coghlan Kelly Solicitors

The next presentation of outstanding prizes will be at 8 p.m. on Wednesday, July 13.

Hard luck to our Boyne Trophy team which fought hard but unfortunately lost out to Templemore last Wednesday, and to the Mary McKenna team which was beaten by Powerscourt on Sunday.


Monday ladies' and gents' open singles stableford, June 20, sponsored by E.G.C. (61 played; S.S.: ladies 35 points, men 37 points): 1, Eugene Parker (15), 42 points; 2, Seamus Murphy (Courtown, 20), 41 points; gross, Neville Stedman (European Club, 0), 37 points (back six).

Monday ladies' and gents' open singles stableford, June 27, sponsored by E.G.C. (57 played; S.S.: ladies 35 points, men 34 points): 1, Cian Martin (Rosslare, 4), 39 points; 2, Kay Ryan (29), 38 points; gross, Neville Steedman (European Club, 0), 33 points (back six).

Monday ladies' and gents' open singles stableford, July 4, sponsored by E.G.C. (57 played; S.S.: ladies 37 points, men 35 points): 1, David Mernagh (9), 48 points; 2, Adam Jordan (7), 38 points; gross, Neville Steedman (European Club, 1), 34 points.

All prize vouchers for these three competitions are available for collection in the Pro Shop.

Nine-hole midweek, July 6, sponsored by Post Office staff (91 played): overall, Ray Hutchinson (16), 26 points; Category 1, Liam Murphy (6), 20 points (last six); Category 2, Phillip Browne (11), 22 points; Category 3, Brian Hogan (15), 20 points; Category 4, Terry Nagle (20), 21 points.

The presentation will be on July 27. Next week's sponsors are the Garda members.

Monthly medal number six, strokes competition, July 9 and 10, sponsored by Creane & Creane Insurance Brokers (134 played; S.S.: Saturday 76, Sunday 74): 1, Joe Kelly (7), 69; 2, Liam Sheridan (10), 70; gross, Cormac Martin (2), 75; 3, Karl Cullen (12), 70; 4, Eoin Mullarkey (13), 71; 5, Rikki O'Leary (16), 72; Senior, Archie Stephenson (14), 78.

Three-man team event, July 2-3, sponsored by Price Waterhouse Cooper (151 played): 1, Paddy Fitzpatrick (13), John Mernagh (11), James Morrissey (5), 90 points; 2, Barry Bolger (18), Pat Crean (18), Con Fleming (19), 88 points (back nine); 3, John Cullen (11), Wesley Ruttle (25), Francis Whelan (15), 88 points.

Wexford People

Read More