Huge turnout for Adamstown cross country

Popular meet well attended

Cross country at Adamstown

Published 15/09/2015 | 00:00

Robert and Ben Wall of Adamstown AC and Darragh Flannery of United Striders in the U-12 Boys 1500m
Robert and Ben Wall of Adamstown AC and Darragh Flannery of United Striders in the U-12 Boys 1500m
Sonia Mooney of Adamstown AC in the Under-15 Girls 2,500m

Clubs from throughout Leinster and Munster descended on Adamstown on Sunday last, September 13, for the first major cross country competition of the 2015 season.

Athletes traveled from as far away as Rathoath in Co. Meath, Kilcock in Co. Kildare and Bandon in Co. Cork, with a total of 31 clubs participating on the day. Even the weather didn't dampen the spirits of the athletes on the day.

Some great races were on the cards, with All-Ireland contenders lining up in many of the juvenile races. Wexford clubs were also out in force this year with nearly all of the clubs represented in a race.

The Boys Under-9 500m race with a field of 23 athletes, had five Wexford lads in the top 12 medal positions, they included; Kevin O'Mahoney D.M.P. AC; Sam Myers United Striders; Ross English, Watt Crean and Jack O'Shea Adamstown A.C.

The Girls Under-9 500m race with a field of 29 athletes was won by Kate Doyle from SBR AC with her club mate Stephanie Deagan in fourth position, and closely followed by Ava Kane of D.M.P. AC in fifth position.

Also representing Wexford clubs, there were great wins for Conn Mernagh of St. Pauls in the Boys Under-10 1000m race and Myles Hewlett of United Striders in the Boys Under-11 1500m.

In the Girls Under-11, there were five Wexford athletes in the top 10 positions including; Orla Deegan and Orla Byrne SBR AC, Leona Berry United Striders, Niamh English Adamstown AC and Ellie O'Mahoney D.M.P. AC.

There was great excitement in the Boys Under-12 1500m between Tommy Fennell of West Waterford AC in first position and Ben Wall of Adamstown AC in second with Ben's brother Robert Wall coming in sixth position.

Some of the best performances of the day included Luke Byrne of Adamstown AC in the Boys Under-14 2000m and Corrine Kenny in the Girls Under-14 2000m from the St Laurence O'Toole club. Annalise Crean of Adamstown AC had a great race and finished third in the Junior Ladies 3000m race just behind Elena Browne of United Striders who finished in second position.

The Senior Mens 5000m race was dominated by athletes from United Striders with John McGrath first, Paul Doran second and Ted Flannery in fourth.

The Senior Ladies 3000m was won by Catherine Walsh of Slaney Olympic followed closely by Aine Boland of United Striders.

With such high standards in these races it was great to see Wexford take a number of golds and a good haul of medals in an event that goes from strength to strength every year.

The County Cross Country Championships will commence on October 4 in Adamstown so this competition was great preparation for our athletes and athletes from around the county.

Wexford People

Read More

Most Read

Promoted articles

News