independent

Tuesday 20 August 2019

CURTAIN COMES DOWN ON FABULOUS WEXFORD DRAMA FESTIVAL

Back: Mairead Sinnott, Jacinta Kavanagh (Kilrush Drama Group), Breda Hayes (Ballycogley Players), Claire Larkin, Rory Kinsella (Bunclody/Kilmyshall Drama Group), Siobhan Walsh (Bridge Drama). Front; Senan Lillis (Doonbeg Drama Group), Aoife Byrne, Cllr George Lawlor, Anna Walker and Barry Browne.
Back: Mairead Sinnott, Jacinta Kavanagh (Kilrush Drama Group), Breda Hayes (Ballycogley Players), Claire Larkin, Rory Kinsella (Bunclody/Kilmyshall Drama Group), Siobhan Walsh (Bridge Drama). Front; Senan Lillis (Doonbeg Drama Group), Aoife Byrne, Cllr George Lawlor, Anna Walker and Barry Browne.

By David tucker

the curtain has closed on a very successful 52nd Wexford Drama Festival.

Mayor Cllr. George Lawlor was among the huge attendance at the last night of the festival at the Dun Mhuire Theatre for Ballycogley Players 'There Goes the Bride' and the awards ceremony.

The festival committee of Claire Larkin, Rachel Murphy, Breda Hayes, Mairead Sinnott and chairperson Aoife Byrne were on stage with the adjudicator Anna Walker. Anna has been chosen to adjudicate the Confined all Ireland Finals in Castleblaney in 2016.

Barry Browne represented the sponsors Riverbank house hotel and helped the Mayor present the awards. The adjudicator thanked Wexford committee and audience for their warm welcome and remarked on the extremely high standard in this year's festival particularly in the Confined section.

Winners were: Audience Cup, Winner, Ballycogley Players for There goes the Bride by Ray Cooney & John Chapman.

Adjudicators awards, Anna Drury perpetual cup - for best moment in theatre; Nominations Joe Dowse as Ulick in Moll, as he delivers his closing lines - Craanford Drama Group, Michael Dunbar & Timmy Connaughton for the race scene in Kilrushs Poor Beast in the rain, Sean Carthy falling out the window in Ballycogley's There goes the Bride, Winner, Michael Dunbar & Timmy Connaughton.

Tomas Murray - Perpetual trophy for best newcomer, Nominations, Peter McCamley as Henry Higgins in Pygmalion by Bridge Drama Group, Ronan Byrne playing Mick in Stolen Child by Bunclody/Kilmyshall Drama Group, Winner

Ronan Byrne.

Best Performance by a Wexford Actor/Actress, Nominations, Andy Doyle as Sharkey in Wexford Drama Group's production of The Seafarer, John Crosbie as Mr Lockhart in Wexford's Seafare, Michael Dunbar as Joe in Kilrush's Poor Beast in the Rain, Con Doyle as Gerard in Ballycogleys There goes the Bride, Winner,

Michael Dunbar as Joe in Poor Beast in the Rain.

Adjudicators Awards, For a night of unadulterated fun to the Director, cast and crew of Ballycogley Players There goes the Bride by Ray Cooney & John Chapman, Adjudicator award, Director Susan Somers for her stage management and direction of Bridge Drama Group's production of Pygmalion by George Bernard Shaw.

Confined section, Best supporting Actor, Nominations, Mark May as Gregory Solomon in The Price by Doonbeg Drama Group, Maurice Ruth as Stephen in Poor Beast in the Rain by Kilrush Drama Group, Tony Hickey as Danger in Poor Beast in the Rain, Con Doyle as Dr Gerald Drimmond in There goes the Bride by Ballycogley Players Winner, Mark May as Gregory Soloman in The Price by Arthur Miller performed by Doonbeg Drama Group.

Best Supporting Actress, Nominations, Ann Marie Doyle as Esther Franz in The Price, Ellie Condren as Eileen in Kilrush's Poor Beast in the Rain, Rachel Murphy as Judy Westerby in There goes the Bride performed by Ballycogley Players, Winner, Ellie Condren as Eileen in Poor Beast in the Rain by Billy Roche.

Best Actor, Nominations, Ken Blowers as Victor Franz in The Price by Doonbeg Drama Group, Michael Dunbar as Joe in Kilrushs production of Poor Beast in the Rain, Sean Carthy as Timothy in Ballycogleys There goes the Bride, Winner, Michael Dunbar as Joe in Poor Beast in the Rain by Billy Roche performed by Kilrush Drama Group.

Best actress, Nominations Margaret Nolan as Moll, in Craanford drama group's production of Moll by John B Keane, Jane Kinsella as Molly in Kilrushs Poor Beast in the Rain, Winner, Jane Kinsella as Molly in Poor Beast in the rain by Billy Roche performed by Kilrush Drama Group.

Best set, Winner, Paddy O Grady for Doonbeg's production of The Price; Best Director, Nominations Mary J Egan - Doonbeg drama group, Mick Byrne - Kilrush Drama group, Breda Hayes - Ballycogley players, Winner Mary J Egan for her direction of the Price performed by Doonbeg Drama Group.

Confined Results, 1st place Doonbeg Drama Group for their production of The Price by Arthur Miller, 2nd place Kilrush Drama group for their production of Poor Beast in the Rain by Billy Roche, 3rd place Ballycogley players for their production of There goes the Bride by Ray Cooney & John Chapman.

Open Section, Best Supporting Actor, Nominations, Michael Murphy as Git Miller in Kilrushs production of Kings of Kilburn High Road by Jimmy Murphy, Ronan Byrne as Mick in Bunclody/Kilmyshall's production of Stolen Child by Bairbre Ni Chaoimh and Yvonne Quinn, aul Tobin as Col. Pickering in Bridge drama's production of Pygmalion, Winner Ronan Byrne. Best Supporting Actress, Nominations, Mairead Connaughton as Angela in Bunclody/Kilmyshalls Stolen Child,

Jacqui Whelan as Mrs Higgins in Bridge Drama's production of Pygmalion, Winner, Jacqui Whelan.

Best Actor, Nominations, Richard Devereux as Jap Kavanagh in Kilmuckridge Drama Group's production of The Kings of Kilburn High Road, Andy Doyle as Sharkey in Wexford Drama Group's production of The Seafarer, Winner, Richard Devereux.

Best Actress, Nominations, Josephine Byrne as Peggy in Stolen Child presented by Bunclody Kilmyshall Drama Group, Mairead Ryan as Liza Doolittle in Pygmalion, performed by Bridge Drama, Winner, Josephine Byrne.

Best set, Nominations, Murt Mangan and his huge team in Kilmuckridge Drama Group, Mark Redmond and his team for the Seafarer by Wexford Drama Group, Myles Sunderland & Pat Curran for the set in Pygmalion, Winner

Myles Sunderland & Pat Curran Bridge Drama.

Best Director, Winner, Michael Johnston who directed Kilmuckridge Drama Groups production of The Kings of the Kilburn High Road by Jimmy Murphy. Overall Open Section, 1st place Kilmuckridge Drama Group, 2nd place Bunclody/Kilmyshall Drama group, 3rd place Wexford Drama Group. Raffle proceeds of €1,025 go to Wexford Marinewatch.

Wexford People

Most Read

News