independent

Saturday 18 November 2017

Coiste results and fixtures

Wexford People Minor hurling Premier championship: Shelmaliers 2-21, Faythe Harriers 1-13; Naomh Eanna 2-15, Glynn-Barntown 1-16; Ferns St. Aidan's 2-20, Rapparees 1-16; St. Martin's 3-13, Oylegate-Glenbrien 1-8.

Wexford People Minor hurling Roinn 1A championship: Ballinastragh Gaels 3-11, HWH-Bunclody 0-15; Blackwater 3-14, Castle-Craan Gaels 1-12.

Wexford People Minor hurling Roinn 1B championship: Gusserane 3-15, St. Anne's 1-8; Rathgarogue-Cushinstown 3-16, Our Lady's Island/St. Fintan's 2-8; Geraldine O'Hanrahans w.o., Kilross Gaels scr.; Cloughbawn 4-15, Dunbrody Gaels 4-12.

Wexford People Minor hurling Roinn 2 championship: Ballygarrett 4-15, Moguegeen Gaels 1-5; Davidstown-Courtnacuddy 3-11, Crossabeg-Ballymurn 2-8.

Enniscorthy Guardian Juvenile hurling Premier championship quarter-finals: Faythe Harriers 2-21, Rathgarogue-Cushinstown 2-7; St. Martin's 5-12, Shelmaliers 1-11.

Enniscorthy Guardian Juvenile hurling Roinn 1A championship: Ballinastragh Gaels 3-17, Oulart-The Ballagh 6-8; Buffers Alley 4-9, Ferns St. Aidan's 3-10; Slaney Gaels w.o., HWH-Bunclody scr.; Rathnure 4-11, Blackwater 3-14.

Enniscorthy Guardian Juvenile hurling Roinn 1B championship: Horeswood 0-13, Gusserane 1-9; Our Lady's Island/St. Fintan's w.o., St. Anne's scr.; Crossabeg-Ballymurn 4-16, Glynn-Barntown 1-7.

Enniscorthy Guardian Juvenile hurling Roinn 2A championship: St. James' 6-11, Taghmon-Camross 4-9; Kilross Gaels 2-11, Adamstown 1-8; Moguegeen Gaels 5-13, Geraldine O'Hanrahans 4-7.

Enniscorthy Guardian Juvenile hurling Roinn 2B championship: St. Patrick's w.o., Ballyhogue scr.; Askamore 5-24, Shamrocks 2-4; Ballygarrett 10-10, Hollow Rovers 3-6.

New Ross Standard Under-14 hurling Division 1 championship semi-finals: Faythe Harriers 2-17, Buffers Alley 4-8; Naomh Eanna 3-6, HWH-Bunclody 1-10.

New Ross Standard Under-14 hurling Division 2 championship quarter-finals: Fethard 4-9, Rathnure 3-4; Shelmaliers 5-6, St. Martin's 3-11; Rapparees 2-9, Blackwater 2-4; Glynn-Barntown 5-13, Oulart-The Ballagh 2-3.

New Ross Standard Under-14 hurling Division 3 championship quarter-finals: Ferns St. Aidan's 3-6, Our Lady's Island/St. Fintan's 3-3; Horeswood 2-15, Askamore 5-4.

New Ross Standard Under-14 hurling Division 4 championship quarter-finals: Clúain O'Rahilly's 1-10, Rathgarogue-Cushinstown 2-1; Monageer-Boolavogue 4-9, Ballyhogue 2-8.

New Ross Standard Under-14 hurling Division 5 championship quarter-finals: St. James' 6-17, Marshalstown-Castledockrell 1-1.

TUES. AUG. 22

Wexford People Minor football championships - Premier (7 p.m.): HWH-Bunclody v. Dunbrody Gaels (Aiden O'Brien); Glynn-Barntown v. Starlights (Billy Dodd).

Roinn 1A (7 p.m.): Ballinastragh Gaels v. Réalt na Mara (James Owens); Ballyhogue v. Castle-Craan Gaels; Kilrush v. Hollow Rovers (Paul Browne).

Roinn 1B (7 p.m.): Rathgarogue-Cushinstown v. St. Mary's, Maudlintown (Lar Doyle).

Roinn 2 quarter-finals (7 p.m.): Moguegeen Gaels v. St. Joseph's (Eric Molloy); Davidstown-Courtnacuddy v. Aughermon Gaels (John O'Loughlin).

WEDS. AUG. 23

Wexford People Minor football Roinn 1A championship (7 p.m.): Blackwater v. Cloughbawn (James Flood).

THURS. AUG. 24

Wexford People Minor hurling Premier championship (6.45 p.m.): Faythe Harriers v. St. Martin's (James Flood).

Wexford People Minor football Premier championship (7 p.m.): Naomh Eanna v. St. Anne's (Shane Quinn).

Wexford People Minor football Roinn 2 championship quarter-final (7 p.m.): Kilross Gaels v. Ferns St. Aidan's.

MON. AUG. 28 (6.45 p.m.)

Enniscorthy Guardian Juvenile hurling Premier championship semi-final: Rapparees v. Faythe Harriers (St. Patrick's Park).

Enniscorthy Guardian Juvenile hurling Premier shield semi-finals: Shelmaliers v. Liam Mellows; Rathgarogue-Cushinstown v. Craanford.

Enniscorthy Guardian Juvenile hurling Roinn 1 championship quarter-finals: Rathnure v. Horeswood; Crossabeg-Ballymurn v. Blackwater.

Enniscorthy Guardian Juvenile hurling Roinn 1 shield quarter-finals: Our Lady's Island/St. Fintan's v. Ferns St. Aidan's; Ballinastragh Gaels v. St. Anne's; Gusserane v. Buffers Alley.

Enniscorthy Guardian Juvenile hurling Roinn 2 championship quarter-finals: St. Patrick's v. Moguegeen Gaels; Taghmon-Camross v. Ballygarrett; Askamore v. Kilross Gaels; St. James' v. Ballyhogue.

Enniscorthy Guardian Juvenile hurling Roinn 2 shield quarter-finals: Adamstown v. Shamrocks; Hollow Rovers v. Geraldine O'Hanrahans.

Wexford People

Promoted Links