independent

Monday 23 October 2017

Double delight at U-12 blitz

Girls' Football

The Leinster Under-12 Division 2 blitz champions
The Leinster Under-12 Division 2 blitz champions
Leinster Under-12 Division 5 blitz champions

Wexford entered two teams in the Under-12 Leinster L.G.F.A. blitz which took place in Rathleague, Portlaoise, Co. Laois, recently.

Both panels consisted of 22 players representing 23 clubs. We congratulate both teams' players and their management under the guidance of Peter O'Brien of Bannow-Ballymitty and his selectors: Jenny O'Brien (Clongeen), Nicola Fortune (Kilmore), Aaron O'Neill (Rathgarogue-Cushinstown), Shane Murphy (Starlights) and Nicholas Delahunty (Davidstown-Courtnacuddy).

We also say thank you to Yvonne O'Neill for her help on what was a successful day for Wexford ladies' football, winning the Division 2 and Division 5 titles.

We thank the many volunteers within our clubs and schools for their time, commitment and dedication to our sport.

Without your help and guidance we would not have the players coming through the ranks.

Thanks to parents/guardians, family and friends who support and encourage their daughters, be it driving to training sessions or games.

We thank Leinster L.G.F.A. for organising the blitzes during the year and their many volunteers who co-ordinated on the day. 

The Wexford team playing in Division 2 defeated Kildare by 1-4 to 1-2, drew with Royal Gaels of Meath 0-2 each, defeated Laois by 3-2 to 1-3, and defeated Offaly by 4-2 to 0-3.

In the final Wexford defeated Laois by 3-2 to 1-3.

Panel: Erin Carley (Starlights), Emer O'Connor (Clonard/Volunteers), Rachel Doyle (St. Martin's), Jane Murphy (Glynn-Barntown), Sophie Moran (Ballygarrett), Aoife Farrell (HWH-Bunclody), Niamh Cullen (Blackwater), Isobel English (Adamstown), Kennedy Cullen (Kilmore), Niamh English (Adamstown), Katie Bolger (Ballygarrett-Réalt na Mara), Eilís Roche (Adamstown), Sarah Bennett (Clongeen), Anna Roban (Baile Dubh Tíre), Katie Law (Clonard/Volunteers), Robyn O'Connor (Glynn-Barntown), Caroline McGarry (Castletown), Sorcha O'Rourke (Clonee), Victoria Rochford (St. Anne's), Anna Sinnott (Glynn-Barntown), Lucy Fitzgerald (Clonard/Volunteers), Aisling Fitzpatrick (Kilanerin).

The Loch Garman team was graded in Division 5 and lost to Carlow by 1-0 to 0-2, defeated Garden County by 1-2 to nil, drew with Louth (2-0 to 1-3) and defeated Offaly by 1-3 to 0-1.

We beat Louth to get into the final in a novel kicking contest from the 13-metre line, before beating Carlow on a 1-1 to 0-3 scoreline.

Panel: Hazel Hickey (Fethard St. Mogue's), Chloe Breen (Kilmore), Ríona Mahon (HWH-Bunclody), Milly Sutton (Rathgarogue-Cushinstown), Kiera Dempsey (Kilmore), Tegan Kehoe (Kilmore), Ella Furlong (Adamstown), Sophie Quigley (Rathgarogue-Cushinstown), Lily Sidney-Kinsella (Taghmon-Camross), Máire Byrne (Clonee), Saoirse Bates (St. Fintan's), Amelia Furlong (Starlights), Yvonne Hennebry (Ballyhogue), Zoe Kelly (Ballyhogue), Ella Cosgrave (Davidstown-Courtnacuddy), Molly O'Gorman (Taghmon-Camross), Julie Boland (Rathgarogue-Cushinstown), Katie Lett (Baile Dubh Tíre), Ellieanna O'Grady (Clongeen), Orla Weafer (Ballygarrett-Réalt na Mara), Hannah O'Brien (Shamrocks), Saoirse McDonald (Kilanerin).

Wexford People

Most Read

News