independent

Tuesday 17 July 2018

GAA: all the details

Top Oil Leinster Schools Senior football 'A' championship semi-finals: St. Peter's (Wexford) 0-13, Wicklow Schools 1-8; Moate Community School 1-9, Good Counsel (New Ross) 0-8.

Top Oil South Leinster Schools Senior football 'B' championship semi-final: F.C.J. (Bunclody) 1-10, St. Mary's C.B.S. (Enniscorthy) 2-2.

Top Oil Wexford Schools Senior football 'D' championship: Enniscorthy V.C. 1-14, Meanscoil Garman 3-5.

Top Oil South Leinster Schools Junior football 'B' quarter-final: Gorey C.S. 2-5, Portlaoise C.B.S. 0-10.

Top Oil South Leinster Schools Junior football 'D' eleven-a-side final: Selskar College 2-15, Kilkenny City V.S. 1-5.

Jim Byrne Cup quarter-finals: Dunbrody Gaels 5-5, Volunteers 3-7; Starlights 1-8, Hollow Rovers 1-5.

O'Loughlin Cup second round: Davidstown-Courtnacuddy 1-9, St. Anne's 0-4; HWH-Bunclody 3-12, Ferns St. Aidan's 0-3; Gusserane 2-11, Shelmaliers 2-5; Glynn-Barntown 2-12, Fethard/Clongeen 0-3.

Martin Cullen Cup first round: Taghmon-Camross 3-6, Bannow-Ballymitty 1-3; Oylegate-Glenbrien 5-11, Réalt na Mara 0-8.

WEDS. JAN. 25

AT DR. MORRIS PARK: Peter McNulty Under-21 football shield semi-final, Wexford v. Tipperary, 7.45 p.m.

FRI. JAN. 27

AT PORTLAOISE: Top Oil Leinster Schools Senior football 'A' championship final, St. Peter's (Wexford) v. Moate C.S., 1 p.m.

VENUE TBC: Top Oil Leinster Schools Juvenile football 'A' championship final, Good Counsel (New Ross) v. Marist (Athlone), 12 noon.

SUN. JAN. 29

AT NEW ROSS: Bord na Móna Walsh Cup Senior hurling semi-final, Wexford v. Kilkenny, 2 p.m.

AT ST. PATRICK'S PARK: Jim Byrne Cup semi-final, Sarsfields v. Ballinastragh Gaels, 11 a.m. (Aiden O'Brien).

2 p.m. - Lidl ladies' football NL Division 3, Wexford v. Tipperary.

AT HORESWOOD: Jim Byrne Cup semi-final, Dunbrody Gaels v. Starlights, 2.45 p.m. (Derek Murphy).

O'Loughlin Cup quarter-finals (first-named at home): Hollow Rovers v. Davidstown-Courtnacuddy, 11.30 a.m. (Francis Neville); HWH-Bunclody v. Volunteers, 2 p.m. (John Carton); Gusserane v. Crossabeg-Ballymurn (Pat Kehoe); Glynn-Barntown bye.

Martin Cullen Cup second round (all 2 p.m., first-named at home): Fethard/Clongeen v. Taghmon-Camross, in Clongeen (Johnny Doyle); Ferns St. Aidan's v. Oylegate-Glenbrien (Paul Browne); Bannow-Ballymitty v. St. Anne's (George Dee); Réalt na Mara v. Shelmaliers (Pádraig Byrne).

THURS. FEB. 2

AT EIRE OG, CARLOW: Lidl Leinster Schools Junior 'A' ladies' football final, Loreto (Wexford) v. Scoil Chríost Rí (Portlaoise), 12 noon.

Wexford People

Most Read

News