independent

Monday 16 September 2019

GAA results and fixtures

Leinster Schools Senior football 'A' championship first round: Good Counsel (New Ross) 2-17, Ardscoil na Trionóide (Athy) 2-13 (AET); Scoil Aodháin (Dublin) 2-9, St. Peter's (Wexford) 0-14 (AET).

Leinster Schools Senior hurling 'A' championship first round: Dublin North 2-12, Wexford Schools 0-14.

South Leinster Schools Junior football 'B' championship semi-finals: F.C.J. Bunclody 3-9, Coláiste Iosagáin (Portarlington) 3-7; Naas C.B.S. 1-18, Enniscorthy C.B.S. 2-6.

South Leinster Schools Junior football 'C' championship semi-final: Heywood C.S. (Laois) 6-14, Enniscorthy V.C. 2-5.

Jim Byrne Cup first round: Rathgarogue-Cushinstown 2-5, Taghmon-Camross 1-4; St. Martin's 3-7, Volunteers 2-7; Ballyhogue w.o., Sarsfields scr.; HWH-Bunclody 8-10, Ballinastragh Gaels 0-1; Abban's O'Rahilly's w.o., Dunbrody Gaels scr.; Glynn-Barntown 8-15, Clonard 0-3; Shelmaliers w.o., Starlights scr.

O'Loughlin Cup preliminary round: St. Mary's (Maudlintown) 4-7, Bannow/Clongeen 2-11.

TUES. JAN. 13

County Board meeting, Riverside Park Hotel, 7.30 p.m.

WEDS. JAN. 14

AT BUNCLODY: South Leinster Schools Senior 'B' football round one, F.C.J. Bunclody v. Carlow C.B.S., 2 p.m.

THURS. JAN. 15

AT KILDAVIN: South Leinster Schools Juvenile football 'B' final, Gorey C.S. v. Coláiste Bhríde (Carnew), 12 noon.

SUN. JAN. 18

AT GOREY: Bord na Móna Walsh Cup SH, Wexford v. U.C.D., 2 p.m.

AT BREE: Jim Byrne Cup quarter-final, Ballyhogue v. Naomh Eanna, 12.30 p.m. (Seán Whelan).

AT CUSHINSTOWN: Jim Byrne Cup quarter-final, Rathgarogue-Cushinstown v. Abban's O'Rahilly's, 2.30 p.m. (Jack Ffrench).

AT KILLURIN: Jim Byrne Cup quarter-final, Glynn-Barntown v. St. Martin's, 2.30 p.m. (Barry Redmond).

AT BUNCLODY: Jim Byrne Cup quarter-final, HWH-Bunclody v. Shelmaliers, 2.30 p.m. (Brendan Martin).

AT COOLREE: O'Loughlin Cup first round, Duffry Rovers v. Ballinastragh Gaels, 2 p.m. (Aiden O'Brien).

AT MERSHEEN: O'Loughlin Cup first round, Dunbrody Gaels v. Clonard, 2 p.m. (Bob Treacy).

AT GRANTSTOWN: O'Loughlin Cup first round, Bannow/Clongeen v. Volunteers, 2 p.m. (Johnny Doyle).

AT PAIRC CHARMAN: O'Loughlin Cup first round, Sarsfields v. Taghmon-Camross, 2 p.m. (Jack Stafford).

Wexford People

Most Read

News