independent

Monday 23 April 2018

Ladies' football results and fixtures

Clonard/Volunteers trio Emer O’Connor, Lucy Fitzgerald and Katie Law who were part of the winning Under-12 county team at the Leinster L.G.F.A. Under-12 ‘B’ blitz in Portlaoise on Saturday
Clonard/Volunteers trio Emer O’Connor, Lucy Fitzgerald and Katie Law who were part of the winning Under-12 county team at the Leinster L.G.F.A. Under-12 ‘B’ blitz in Portlaoise on Saturday

Senior shield final: Adamstown 4-11, St. James' 2-3.

Leinster Junior club championship: Cuala (Dublin) 5-16, Taghmon-Camross 5-3.

Division 2 league: Gusserane 2-13, Shelmalier 2-5; Gusserane 3-8, St. James' 0-8.

Division 3 league quarter-final: Clongeen 1-13, Ballygarrett-Réalt na Mara 2-2.

Division 5 league semi-final: Clonard/Volunteers 'B' 4-10, St. Martin's 'B' 1-1.

Under-12 Division 1 Cup final: Kilanerin 2-7, Glynn-Barntown 0-4.

Under-12 Division 2 Cup final: Clonard/Volunteers 5-3, Taghmon-Camross 0-6.

Under-12 Division 3 Cup final: St. Fintan's 1-9, Bannow-Ballymitty 1-1.

Under-12 Division 4 Cup final: Baile Dubh Tíre 4-6, Davidstown-Courtnacuddy 2-3.

Under-12 Division 1 Shield final: Shelmalier 3-2, Kilmore 1-3.

Under-12 Division 2 Shield final: Ballygarrett 10-8, St. James' 0-1.

Under-12 Division 4 Shield final: Shamrocks 4-6, Castletown 2-3.

Under-14 Division 4 Cup final: Rathgarogue-Cushinstown 9-7, Clongeen 4-5.

Roban Financial Under-16 Division 1 Cup semi-finals: HWH-Bunclody 4-10, Horeswood 3-9; Clonard/Volunteers 2-12, St. Martin's 2-6.

Roban Financial Under-16 Division 1 Cup final: HWH-Bunclody 3-9, Clonard/Volunteers 1-12.

Roban Financial Under-16 Division 2 Cup semi-finals: Baile Dubh Tíre 7-9, St. James' 2-7; Mogue O'Rahilly's 5-5, Glynn-Barntown 2-3.

Roban Financial Under-16 Division 2 Cup final: Baile Dubh Tíre 4-7, Mogue O'Rahilly's 3-4.

Roban Financial Under-16 Division 3 Cup semi-finals: Davidstown-Courtnacuddy 3-18, Ballygarrett 4-5; Bannow-Ballymitty 7-3, Kilanerin 3-14.

Roban Financial Under-16 Division 3 Cup final: Davidstown-Courtnacuddy 6-5, Bannow-Ballymitty 4-7.

Roban Financial Under-16 Division 1 Shield semi-finals: Shelmalier w.o., Kilmore scr.; Taghmon-Camross 1-17, Crossabeg-Ballymurn 3-6.

Roban Financial Under-16 Division 1 Shield final: Shelmalier 4-13, Taghmon-Camross 5-7.

Roban Financial Under-16 Division 2 Shield final: Starlights 3-9, St. Anne's 1-4.

Roban Financial Under-16 Division 3 Shield final: Naomh Eanna 3-2, St. Fintan's 0-10.

Minor Division 1 Shield final: Castletown 4-11, Kilmore 1-6.

Minor final: Adamstown 6-4, Crossabeg-Ballymurn 3-4.

Wexford People