independent

Wednesday 23 October 2019

'B' championship results

GIRLS

Under-9 60m: 1, Orla Byrne (S.B.R.); 2, Sinéad O'Reilly (Menapians); 3, Katie Kealy (Croghan).

Under-9 300m: 1, Abbie Carty-Walsh (Adamstown); 2, Niamh English (Adamstown); 3, Megan Pernagello (U.S.).

Under-9 long jump: 1, Shannon Harkin (Macamores); 2, Sinéad O'Reilly; 3, Niamh Fielding (D.M.P.).

Under-9 ball throw: 1, Megan Pernagello; 2, Katie Kealy; 3, Niamh English.

Under-10 60m: 1, Caoimhe Doyle (Menapians); 2, Aoibhinn Mernagh (St. Paul's); 3, Clara Keane (D.M.P.).

Under-10 300m: 1, Therese Lawless (Macamores); 2, Katie English (Adamstown); 3, Flora Doran (Taghmon).

Under-10 long jump: 1, Caoimhe Doyle; 2, Katie English; 3, Flora Doran.

Under-10 ball throw: 1, Emma Daly (Kilmore); 2, Katie Freeman (St. Killian's); 3, Therese Lawless.

Under-11 60m: 1, Aoife Byrne (Croghan); 2, Ciara O'Connor (E.A.C.); 3, Eve Byrne (U.S.).

Under-11 300m: 1, Erinn Shannon (U.S.); 2, Megan Kennedy (D.M.P.); 3, Aoibhinn Creane (Adamstown).

Under-11 long jump: 1, Erinn Shannon; 2, Aoife Byrne; 3, Aoibhinn Creane.

Under-11 turbo javelin: 1, Aoife Byrne; 2, Ciara Byrne (St. Anne's); 3, Shauna Owley (Croghan).

Under-12 80m: 1, Phillipa Murphy (St. Paul's); 2, Precious Obasohan (E.A.C.); 3, Claire Braineisen (Kilmore).

Under-12 300m: 1, Aimee McDonnell (Kilmore); 2, Kathlyn Gabbett (St. Anne's); 3, Hayley Kelly (Menapians).

Under-12 long jump: 1, Aimee McDonnell; 2, Claire Braineisen; 3, Joley Gibney (S.B.R.).

Under-12 turbo javelin: 1, Kathlyn Gabbett; 2, Hayley Kelly; 3, Phillipa Murphy.

Under-13 80m: 1, Jade Buttle (St. Killian's); 2, Grace Kehoe (E.A.C.); 3, Leanne Boland (Croghan).

Under-13 300m: 1, Amy Lawless (Macamores); 2, Alannah Byrne (U.S.); 3, Joanne Kelly (U.S.).

Under-13 long jump: 1, Jade Buttle; 2, Joanne Kelly; 3, Eve McGrath (Croghan).

Under-13 turbo javelin: 1, Alannah Byrne; 2, Amy Lawless; 3, Leanne Boland.

BOYS

Under-9 60m: 1, Rhyan Whelan (Bree); 2, Finn Mernagh (Croghan); 3, Jerry Sheridan (S.B.R.).

Under-9 300m: 1, Oisín Lyons (Kilmore); 2, Philip Kearns (Adamstown); 3, Daniel O'Gorman (Adamstown).

Under-9 long jump: 1, Oisín Lyons; 2, Rhyan Whelan; 3, Jerry Sheridan.

Under-9 ball throw: 1, Philip Kearns; 2, Eoghan Byrne (St. Paul's); 3, David Kirwan (S.B.R.).

Under-10 60m: 1, Shadrach Omwubika (E.A.C.); 2, Dara Browne (St. Anne's); 3, Robert Curtin (D.M.P.).

Under-10 300m: 1, James Boggan (Kilmore); 2, Ciarán Cardiff (Kilmore); 3, Cole Rea (St. Paul's).

Under-10 long jump: 1, Shadrach Omwubika; 2, Robert Curtin; 3, Max Power (Kilmore).

Under-10 ball throw: 1, James Boggan; 2, Cole Rea; 3, Evan O'Grady (Taghmon).

Under-11 60m: 1, Conor Rodgers (Bree); 2, Cathal Gormley (St. Killian's); 3, Conor Curtin (St. Killian's).

Under-11 300m: 1, Dean Gibney (St. Killian's); 2, Ciarán Ryan (St. Killian's); 3, Ryan Boland (Croghan).

Under-11 long jump: 1, Cathal Gormley; 2, Conor Curtin; 3, Charlie Reville (Kilmore).

Under-11 turbo javelin: 1, Matthew Doyot (St. Anne's); 2, Mikey Hayes (St. Killian's); 3, Jack Moore (Kilmore).

Under-12 80m: 1, Jake Kearney (Macamores); 2, Finn Bennett (St. Anne's); 3, Alex Molloy (U.S.).

Under-12 300m: 1, Conor Murphy (U.S.); 2, Cian Buttle (St. Killian's); 3, Leon Sinnott (Bree).

Under-12 long jump: Alex Molloy; 2, Cian Buttle; 3, Jack Whelan (Adamstown).

Under-12 turbo javelin: 1, Leon Sinnott; 2, Conor Murphy; 3, Joe Tallon (Croghan).

Under-13 80m: 1, Peter Rodgers (Bree); 2, Jamie Foley (E.A.C.); 3, David Obasohan (E.A.C.).

Under-13 300m: 1, Sam Cody (Croghan); 2, Evan Murphy (E.A.C.); 3, Michael Abidoige (E.A.C.).

Under-13 long jump: 1, Jamie Foley; 2, David Byrne (Croghan); 3, Sam Cody.

Under-13 turbo javelin: 1, Bobby Freeman (St. Killian's); 2, Evan Murphy; 3, Daniel Harrington (U.S.).

MIXED RELAY

Under-9 race one: 1, Niamh English, Daniel O'Gorman, Clodagh Creane, Aideen Whelan (Adamstown); 2, Niall O'Shaughnessy (Croghan), Aine Byrne (Croghan), Eva Casey (Macamores), Bartley Crummin (Croghan); 3, Ryan Whelan (Bree), Leon Sinnott (Bree), Caoimhe Costello (Macamores), Finn Mernagh (Croghan).

Under-9 race two: 1, Abbie Carty-Walsh, Ciara Mooney, Philip Kearns, Joshua Power (Adamstown); 2, Meabh Ní Dhúbhlaing, Katie Keeley, Enda Cullen, Naoisa Byrne (Croghan); 3, Sinéad O'Reilly (Menapians), Shauna Holloway (S.B.R.), Eoin Byrne (St. Anne's), Michael Harler (Adamstown).

Under-11 race one: 1, Leah Carty-Walsh (Adamstown), Róisín O'Neill (Adamstown), Conor Holloway (S.B.R.), Aoibhinn Creane (Adamstown); 2, Shauna Owley, Ryan Boland, Aoife Byrne, Rhianna Cullen (Croghan); 3, Ciara O'Connor, Joe Browne, Caoimhe Kinsella, Shadrach Omwubika (Enniscorthy).

Under-11 race two: 1, Megan Kennedy, Megan Doyle, Jasmin Brennan, Robert Curtin (D.M.P.); 2, Aoibhinn Mernagh, Róisín Doyle, Cole Rea, Eoghan Byrne (St. Paul's).

Under-13: 1, Jamie Foley, Grace Kehoe, Precious Obashan, Evan Murphy (Enniscorthy); 2, Peter Rodgers (Bree), Hayley Kelly (Menapians), Leon Sinnott (Bree), Caoimhe Doyle (Menapians); 3, Aneile Flavin, Sam Cody, Joe Tallon, Leanne Boland (Croghan); 4, Jake Kearney, Amy Lawless, Maria Dunne, Rebecca O'Connor (Macamores); 5, Jamie Pernagallo, Ryan Kielthy, Alannah Byrne, Joanne Kelly (U.S.).

Wexford People

News